بهترین دکتر متخصص گردن درد در تهران

در صورتی که گردن درد بیش از چند روز یا چند هفته ادامه یابد، ممکن است این عارضه نیاز به ارزیابی و درمان توسط پزشک داشته باشد. یک پزشک عمومی یا متخصص کایروپراکتیک اغلب اولین گزینه درمانی برای گردن درد هستند. این افراد قادر به درمان یا بررسی تمامی موارد گردن درد هستند و ممکن است در صورت نیاز، شما را به متخصص نوع مشکلتان ارجاع دهند. ممکن است شما سوالاتی در خصوص چگونگی انتخاب پزشک برای گردن درد و اینکه چه کسی می‌تواند آن را درمان کند داشته باشید. در این مقاله تلاش شده‌است که به سوالات تا جای ممکن پاسخ داده شود. باید بدانید هر زمان که می‌خواهید گردن درد خود را درمان کنید، حتما به یک پزشک مجرب و ماهر مراجعه کنید تا در خصوص درمان‌ها و مدیریت عوارض آشنایی داشته باشد و همچنین بتواند خطرات، عوارض جانبی و زمان بهبودی درمان را برای شما کاهش دهد.

چه متخصصانی گردن درد را درمان می‌کنند؟

انواع مختلفی از متخصصان قادرند تا گردن درد را درمان نمایند و تنها نوع دانش و سبک کار متفاوتی دارند. معمولاً شما می‌توانید برای این عارضه ابتدا به پزشک، کایروپراکتیک یا پزشک استیوپاتی مراجعه کنید، در صورتی که گردن درد شما نسبت به درمان اولیه مقاوم باشد، ممکن است نیاز به خدمات متخصص ستون فقرات داشته باشید.

سه گروه گسترده از پزشکان وجود دارد که درد گردن را درمان می‌کنند:

1-پزشکان اغلب اولین گزینه برای بیماران در هنگام بروز گردن درد هستند و به طور کلی شامل موارد زیر می‌شوند:

 • پزشکان خانواده: متخصص داخلی، متخصص زنان و زایمان، متخصص زنان، متخصص اطفال
 • پزشکان کایروپراکتیک
 • پزشکان استئوپاتی

2- متخصصان ستون فقرات در زمینه تشخیص‌ها و یا درمان‌های خاص گردن درد و بیماری‌های ستون فقرات تخصص بیشتری دارند و به طور کلی عبارتند از:

 • جراحان
 • پزشکان طب فیزیکی
 • متخصصین بیهوشی
 • متخصصین مغز و اعصاب
 • روماتولوژیست‌ها

3- درمانگران در خصوص توانبخشی فیزیکی برای گردن درد و یا درمان‌های روانشناختی برای دردهای مزمن تخصص دارند و به طور کلی عبارتند از:

 • فیزیوتراپیست
 • کاردرمانگران
 • روانشناسان بالینی

فیزیوتراپیست ها چه کسانی هستند؟

فیزیوتراپیست‌ها، فارغ التحصیلان دانشگاهی هستند که پس از دو تا سه سال تحصیلات تکمیلی، مدرک پیشرفته فیزیوتراپی را دریافت می‌کنند و همچنین دارای مجوز دولتی می‌باشند. سایر متخصصان پزشکی(مانند جراحان ستون فقرات، کایروپراکتیک‌ها و فیزیاترها) اغلب بیماران خود را به یک فیزیوتراپیست ارجاع می‌دهند.

فیزیوتراپیست‌ها ابتدا سوابق پزشکی بیماران را بررسی می‌کنند، سپس قدرت، دامنه حرکت، تعادل و هماهنگی، وضعیت بدن، عملکرد عضلانی، تنفس و عملکرد حرکتی را آزمایش و اندازه‌گیری می‌کنند. در مرحله بعد، آنها برنامه‌های درمانی را توسعه می‌دهند که شامل اهداف درمانی، مراحل و نتیجه پیش‌بینی شده می‌باشد. در طول دوره درمان، فیزیوتراپیست‌ها پیشرفت بیمار را ثبت کرده، معاینات دوره‌ای را انجام می‌دهند و در صورت لزوم درمان‌ها را اصلاح می‌کنند.

برای بیمارانی که عدم توانایی در حرکت را داشته و همچنین فاقد انعطاف پذیری، قدرت یا استقامت هستند، درمان هایی که اغلب شامل ورزش های خاص باشند نیز تجویز می شود. فیزیوتراپ  بیماران را تشویق می‌کند تا از عضلات خود برای افزایش بیشتر انعطاف‌پذیری و دامنه حرکتی استفاده کنند و در نهایت به تمرینات دیگری که قدرت، تعادل، هماهنگی و استقامت را بهبود می‌بخشند، بپردازند.

برای تسکین درد و کاهش تورم، فیزیوتراپیست اغلب از روش‌هایی مانند تحریک الکتریکی، بسته‌های گرمایشی یا کمپرس سرد و اولتراسوند استفاده می‌کند. همچنین ممکن است از ماساژ کششی یا بافت عمیق نیز استفاده کند. در صورت لزوم، درمانگران استفاده از وسایل کمکی و تطبیقی ​​(مانند عصا) را به بیماران آموزش می‌دهند و به طور مکرر تمریناتی را همراه با بیماران انجام می‌دهند و به آنها توصیه می‌کنند تا آن تمرینات را در خانه انجام دهند تا بهبودی آنها تسریع شود.

فیزیوتراپیست‌ها اغلب با متخصصان مختلفی مشورت می‌کنند و برخی از تمرینات ارائه شده آنها مربوط به ستون‌فقرات هستند. برخی از فیزیوتراپیست‌ها طیف وسیعی از بیماری‌ها را درمان می‌کنند و برخی دیگر در زمینه‌هایی مانند ارتوپدی، پزشکی ورزشی یا مغز و اعصاب تخصص دارند.

چگونه یک متخصص برای درمان درد گردن پیدا کنیم؟

راه های زیادی برای شناسایی بهترین متخصص گردن درد در یک ناحیه خاص وجود دارد. برای شروع می‌توانید با یک پزشک خانواده مشورت کنید تا شرایط عمومی شما را بررسی کند. این پزشک معمولاً بهترین متخصصان را در یک منطقه خاص می‌شناسد. همچنین، از آنجایی که این پزشک ممکن است بیماران قبلی خود را به آن متخصص خاص ارجاع داده باشد، ممکن است به طور مستقیم از نتایج بالینی آن بیمار پس از جراحی اطلاع داشته باشد. اگر این نتایج مناسب نبوده باشد، پزشک مجدد، شما را به آن متخصص معرفی نمی‌کند.

جنبه منفی این روش، ارجاع فرآیند انتخاب به شخص دیگر است(خودتان در انتخاب پزشک دخالت نخواهید داشت). همچنین ممکن است که برخی از پزشکان از روی عادت یا به امید مراجعات متقابل بیماران، شما را به پزشکان دیگر ارجاع دهند. بنابراین بهتر است که تحقیقات ثانویه را برای شناسایی بهترین متخصصان و کلینیک‌‎های مربوط به آن انجام دهید.

اینترنت می‌تواند انبوهی از اطلاعات مفید را ارائه دهد. شما می‌توانید اطلاعات مربوط به تحصیلات، آموزش، کلینیک و حوزه تخصصی یک پزشک را در آن بیابید.

ویژگی‌های پزشک مناسب

دوره فلوشیپ، بالاترین سطح آموزش در جهان، می‌تواند نشان دهنده این باشد که پزشک یک سال اضافی را در زمینه خاصی از تخصص سرمایه‌گذاری کرده‌است. توجه داشته‌باشید که پزشک کجا آموزش دیده‌است. آموزش در یک موسسه بزرگ یا معتبر، پزشک را برای موارد پیچیده‌تری آماده کرده‌است که به نوبه خود باعث می‌شود در تخصص انتخابی خود مهارت بیشتری داشته باشند.

گواهی هیئت مدیره یکی دیگر از معیارهایی است که نشان می‌دهد یک پزشک استانداردهای لازم را برای یک حوزه تخصصی مطابق با داوری هیئت تخصصی دارد. صدور گواهینامه هیئت مدیره معمولاً مستلزم آن است که یک پزشک از زمان فارغ التحصیلی از دانشکده پزشکی چندین سال در حال فعالیت بوده و یک امتحان کتبی و شفاهی دقیق را پشت سر گذاشته باشد. با این حال، پزشکان جوان ممکن است با رعایت معیارهای مختلف زمان و سرعت در انجام کار و… موفق به اخذ گواهینامه هیئت مدیره شده باشند. این پزشکان “واجد شرایط هیئت مدیره” نامیده می شوند.

استفاده از اینترنت برای اطلاعات

وقتی به سایت اینترنتی کلینیک مراجعه می‌کنید، بررسی کنید که آیا آنجا دارای پزشکان متخصص در چند رشته است یا خیر. به طور معمول، بهترین کلینیک‌ها انواع خدمات جانبی را برای راحتی بیمار ارائه می دهند. این ویژگی ها می‌تواند شامل حضور پزشکان متخصص در چند حوزه و همچنین وجود مرکز آزمایشات عکسبرداری با اشعه ایکس، MRI و مجموعه‌های درمانی دیگر باشد، به طوری که بیماران برای مطالعات یا درمان‌های تشخیصی مختلف نیازی به رانندگی در شهر نداشته باشند.

تشخیص مناسب بودن کلینک را با جستجو در سایت‌های اینترنتی دیگر و همچنین با بررسی نظرات در سایت‌های معتبر ملی که اطلاعات کلی در مورد تجربه متخصصان و کلینیک‌ها ارائه می‌دهند، تکمیل کنید. این سایت‌ها گزینه‌های درمانی مختلف را برای بیماری های مختلف فهرست می‌کنند. سپس این فهرست بی طرفانه را با توصیه های ارائه شده توسط سایت اینترنتی یک کلینیک خاص مقایسه کنید.

مراقب سایت‌هایی باشید که در ظاهر اطلاعاتی بوده، اما در واقع ابزاری برای تبلیغ پزشکان هستند. برخی پزشکان ممکن است که مبلغی پرداخت کنند تا به عنوان پزشک معتبر نام آنها در سایت درج شوند. هزاران سایت اینترنتی کلاهبردار وجود دارند که نام پزشکانی را که مبلغی پرداخت کرده‌اند به عنوان “متخصص معتبر” در لیست قرار می‌دهند. به طور معمول، تنها سایت‌های بی‌طرف مربوط به هیئت‌های تخصصی انجمن پزشکی ایران است. انجمن‌هایی که مسئول صدور گواهینامه هیئت مدیره هستند معمولاً فهرستی بی‌طرفانه از پزشکان دارای گواهی هیئت مدیره در منطقه شما ارائه می‌کنند.

شهرت

یک مطالعه در سال 2018 نشان می‌دهد که 91 درصد از بیماران به همان اندازه که جستجوی شخصی خود را انجام می‌دهند به بررسی‌های آنلاین نیز  اعتماد دارند.

اگرچه این قضیه تنها عامل تعیین کننده نیست، بررسی‌های آنلاین می‌توانند با ارائه چشم‌اندازی از شهرت جراح ستون فقرات به شما کمک کنند با اطمینان بیشتری تصمیم بگیرید.

گوگل و صفحه رسانه‌های اجتماعی و وب سایت مطب برخی از مکان‌هایی در اینترنت هستند که می‌توانید در مورد شهرت یک پزشک متخصص در ستون فقرات اطلاعات کسب کنید.

هنگام جستجو برای بررسی، روی موارد خاص و دقیق تمرکز کنید، مانند مواردی که در مورد رفتار دوستانه کارکنان، نگرش پزشک، سهولت رزرو قرار ملاقات و نتایج درمان صحبت می کنند.

اخلاق و رفتار پزشک

هنگام انتخاب پزشک متخصص در ستون فقرات، نه تنها باید به تخصص، سابقه و شهرت آنها توجه کنید، بلکه اخلاق مدار بودن و  راحتی آنها با بیمار را نیز مدنظر قرار دهید. تنها راهی که می‌توانید این موارد را تشخیص دهید مراجعه حضوری و صحبت با پزشک است.

در طول ویزیت، به رفتار و سبک ارتباطی جراح توجه کنید. اگر آنها برای شما وقت بگذارند، به نگرانی هایتان گوش دهند و درک کنند، گزینه‌های درمانی خود را به طور کامل توضیح دهند، نگرانی واقعی خود را در مورد نتیجه درمان ابراز کنند و شما در کنار آنها احساس راحتی کنید، احتمالاً  پزشک مربوطه همان کسی است که به دنبال آن هستید.

چه زمانی برای گردن درد به پزشک مراجعه کنیم؟

بسیاری از موارد گردن درد، خود به خود بهبود می‌یابند. به طور کلی، مراجعه به پزشک در موارد زیر لازم است:

 • درد بیش از دو هفته طول بکشد.
 • درد شدید است و به درمان های اولیه مانند استفاده از گرما یا داروهای بدون نسخه پاسخ نمی‌دهد.
 • تیرکشیدن، درد شدید و یا بی حسی، سوزن سوزن شدن در حال گسترش به سایر نواحی بدن، مانند گردن تا شانه یا بازو.
 • گردن دردی که با حرکت کم مانند چرخاندن سر، ایستادن، راه رفتن و یا سایر حرکات روزمره تداخل ایجاد کند به طوری که فعالیت های روزانه بسیار دشوار شود.

در موارد نادر، گردن درد می‌تواند نشان دهنده اورژانس پزشکی باشد. اگر درد شامل سرگیجه یا گیجی، تب، مشکلات تعادل و هماهنگی، یا از دست دادن کنترل روده و مثانه باشد، باید فوراً به دنبال پزشک باشید.

آماده شدن برای ویزیت

شناسایی اطلاعات کلی در مورد درد و سایر علائم قبل از ویزیت می‌تواند مفید باشد، از جمله جنبه هایی مانند:

 • نوع درد، از جمله اینکه آیا درد تیز، کوبنده، مبهم، دردناک یا داغ است.
 • جایی که درد احساس می شود، مانند اینکه آیا درد فقط در گردن یا پشت احساس می شود، یا به نواحی دیگر مانند شانه ها یا بازوها نیز سرایت می کند. توزیع درد همچنین ممکن است به گونه ای باشد که در یک ناحیه متمرکز شده یا اینکه منتشر شود.
 • هر چند وقت یک بار درد می گیرد، درد ثابت است یا متناوب، با وضعیت های خاص گردن بهتر می شود یا بدتر و  یا بعد از فعالیت یا ورزش بهتر می شود یا خیر.
 • درد خود به خود شروع شده مثلا پس از بیدار شدن از خواب، یا پس از آسیب ایجاد شده است.
 • سایر علائم مرتبط، مانند گزگز، بی‌حسی، یا ضعف.
 • درمان های انجام شده، مانند گرما، یخ، و یا داروهای بدون نسخه (مانند مسکن ها یا NSAID ها) به کاهش درد کمک کرده است.

آماده بودن ذهنی قبل از ملاقات با پزشک می تواند به تشخیص دقیق و درمان موثر کمک کند. مهم است که علائم را کامل اما مختصر توصیف کنید و صادقانه به سوالات پزشک پاسخ دهید.

پس از مراجعه به پزشک

پس از مراجعه اولیه به پزشک برای گردن درد، تجویز و ارائه موارد زیر رایج است:

 • ارائه اطلاعات و منابع در مورد گردن درد عمومی و یا در مورد علائم مشکوک. ممکن است پزشک شما اطلاعاتی در مورد مدیریت درد ارائه دهد، مانند داروهای مسکن بدون نسخه یا درمان با کمپرس گرم و سرد. ممکن است جزوات چاپی یا برگه های اطلاعاتی در این خصوص به شما ارائه شود.
 • دستورالعمل تمرینات کششی برای عضلات گردن که می توان در خانه انجام داد. حرکات کششی معمولاً برای فشار حاد عضلانی توصیه می شود.
 • ارتز یا تکیه گاه، مانند عصا یا واکر برای کمک به حرکات و تحرک روزانه.

پزشک همچنین ممکن است شما را به متخصصی مانند فیزیوتراپ یا متخصص ستون فقرات ارجاع دهد، که این متخصصان می‌توانند در صورت لزوم کمک بهتری برای تشخیص، مدیریت درد و درمان‌ها ارائه دهند.

درمان‌های رایج برای گردن درد

با استفاده از اطلاعاتی نظیر تاریخچه پزشکی بیمار، معاینه فیزیکی و آزمایش‌های تشخیصی احتمالی، پزشک نوع مراقبت از گردن را که متناسب با نیازهای بیمار است، توصیه می‌کند.

ابتدا درمان های غیر جراحی برای گردن درد توصیه می شود. درمان های غیر جراحی رایج عبارتند از:

 • فیزیوتراپی، که معمولاً برای تقویت عضلات و تحرک مفاصل به منظور حمایت بهتر از ستون فقرات و به حداقل رساندن حرکات دردناک عمل می کند.
 • کایروپراکتیک، در آن یک کایروپراکتیک، به صورت دستی، ستون فقرات را به منظور کاهش فشار و تنش بخش دردناک را ماساژ داده و با استفاده از دست درمان می‌کند.
 • ماساژ درمانی، که هدف آن کاهش تنش عضلانی و اسپاسم عضلانی است و به درد گردن کمک می‌کند.
 • بسیاری از داروهای مسکن تجویزی با بخشی که مغز سیگنال های درد را دریافت می کند، تداخل دارند و به طور موثری درد گردن را کاهش می دهند. داروهای ضد درد اپیوئیدی باید با احتیاط و فقط برای گردن درد حاد و کوتاه مدت مصرف شوند، زیرا به راحتی اعتیادآور هستند.
 • تزریق استروئید اپیدورال، که داروی بی حس کننده و یا استروئید را مستقیماً به ناحیه دردناک ستون فقرات می رساند و به طور موقت درد شدید گردن را کاهش می دهد.

اگر درد بیمار به درمان‌های غیرجراحی مانند موارد ذکر شده در بالا پاسخ ندهد، ممکن است جراحی ستون فقرات توصیه شود. جراحی ستون فقرات معمولاً تصمیم بیمار است که توسط تعدادی از عوامل مانند شدت درد گردن، میزان تأثیرگذاری بر زندگی روزمره بیمار و نوع جراحی که با توجه به شرایط بیمار انجام می شود، هدایت می شود.

سوالات متداول

کدام نوع پزشک برای گردن درد مناسب‌تر است؟

دو نوع پزشک وجود دارد که به طور معمول گردن درد را درمان می کنند: جراحان مغز و اعصاب و جراحان ارتوپد. با این حال، ابتدا می توانید به یک فیزیوتراپ برای گردن درد خود مراجعه کنید. در صورت عدم درمان می توانید به جراحان ستون فقرات مراجعه کنید.

چه متخصصانی آشنا با درد گردن هستند؟

پزشکان عمومی، فیزیوتراپیست ها و کایروپراکتیک ها رایج ترین متخصصانی هستند که درد گردن را مدیریت می کنند.

آیا متخصص ارتوپد می‌تواند به درد گردن کمک کند؟

کشیدگی بافت ها، فتق دیسک، آرتریت، بیماری دژنراتیو دیسک و تنگی ستون فقرات همگی از علل شایع گردن درد هستند. در صورت عدم درمان، هر یک از موارد ذکر شده می تواند منجر به درد و علائم مزمن شود. برای درمان این بیماری ها می توانید به ارتوپد مراجعه کنید.

چه نوع دکتری اعصاب گردن را درمان می‌کند؟

اگر پزشک شما نتواند فشردگی عصب را تشخیص دهد، ممکن است لازم باشد که به یک متخصص مغز و اعصاب یا ارتوپد مراجعه کنید.

آیا برای گردن درد باید به پزشک یا کایروپراکتیک مراجعه کنم؟

یک پزشک عمومی یا کایروپراکتیک اغلب اولین گزینه درمان برای گردن درد هستند. این افراد  قادر به درمان بیشتر موارد گردن درد هستند و ممکن است در صورت نیاز شما را به متخصص ارجاع دهند.

چه زمانی برای گردن درد باید به پزشک مراجعه کرد؟

در صورتیکه گردن درد شما با وجود مراقبت بدتر می شود، با پزشک خود تماس بگیرید.

دکتر سپهریان

دکتر سپهریان متخصص طب فیزیکی و درد با بیش‌از پانزده سال سابقه درمان‌های غیر جراحی ستون فقرات و مفاصل دارای مقالات متعدد در زمینه یافتن راه های تشخیصی پاراکیلنیک و درمانی در بیماران با درد مزمن و سندرم های افزایش حساسیت مرکزی مانند فیبرومیالژی می‌باشد.

تماس با ما