بهترین دکتر سیاتیک

 

بهترین دکتر سیاتیک کیست؟

دکتر سپهریان متخصص طب فیزیکی و ستون فقرات معتقد است بهترین دکتر سیاتیک خود بیمار می باشد. زیرا با روش های نوین طب فیزیکی بسیاری از دردهای بیماران کاهش می یابد اما خوب ماندن و عدم عود درد سیاتیک بستگی به رعایت های بیمار,عدم انجام کارهایی که روی دیسک فشار می اورد و از همه مهمتر انجام ورزش های داده شده می باشد.

 زمانی می‌گوییم فرد مبتلا به  دردهای سیاتیکی شده که مهره‌های کمر یا  دیسک کمر که  بین مهره هاست  جابجا شده و با فشار بر ریشه‌ اعصاب کنار ان که چند عدد از انها سیاتیک را تشکیل می دهد ، فرد را دچا علایمی  مانند برق گرفتگی می‌کند که به پا ها تیر می کشد

عصب  سیاتیک بزرگترین عصب  در بدن می باشد  که از نخاع  منشا  گرفته و به صورت شاخه شاخه به عضلات از جمله عضلات  پشت ران و ساق و کف پا  می‌رود و حس و حرکت  آن قسمت از بدن را  عصب دهی میکند . این عصب  با عبور از باسن به پشت  ران و سپس زانو وبعد رو و پشت پا   می‌رود به نوک انگشتان ختم می‌شود. متخصصین طب فیزیکی ه بروز بی‌حسی و کاهش قدرت عضلات پا هنگام شروع دردهای سیاتیکی  را مهم می دانند

 این دردهای سیاتیک معمولا از زانو به پایین را گرفتار می کنند  و فرد در قسمت ساق و پشت پا احساس بی‌حسی  و درد و مورمور شدن و سنگینی و حتی گاهی یک سوزش می کند و جالب است در بسیاری از این موارد ما کوچکترین درد کمر نداریم و این عدم  درد رد کننده سیاتیک نیست.

 مهم‌ترین عامل ایجاد کننده  دردهای سیاتیکی، برداشتن اجسام سنگین به طور ناگهانی  و یا نشستن ها طولانی می باشد.   حرکاتی مانند هول دادن ماشین یا بیرون آوردن آن از چاله و خم شدن و چرخش ناگهانی برای بلند کردن جسم سنگین به علت فشاری که به عصب سیاتیک  و دیسک کمر وارد می کند فرد را  دچار این دردها می‌ کند. از طرفی  تصادف‌ با ماشین که باعث جابجا شدن مهره‌ها می‌شود و در موارد نادرتر وجود غده در کانال نخاعی موارد دیگری هستند  که باعث بروز دردهای سیاتیکی می‌شوند.

 اگر شخص صرفا درد سیاتیکی  داشته باشد با استراحت واقعا  مطلق درحد سه روز و استفاده از دارو و فیزیوتراپی و روش های نوین طب فیزیکی بهبود پیدا می‌کند اما اگر علاوه بر احساس درد، دچار ضعف عضلانی  پیشرونده باشد و نتواند  مچ پایش را بالا و پایین کرده باید بررسی بیشتر  شود که البته این موارد بسیار کم می باشند..