برای کمردرد چه بخوریم

برای کمردرد چه بخوریم

برای درمان کمر درد چه بخوریم

مشکلات مکانیکال و تحرکی در کمردرد و درمان کمردرد بسیار مهمتر از نقش تغذیه و دارو می باشد اما دارو در درمان کمردرد مهم است لذا به طور خلاصه به نقش داروهای خوراکی و درمان های سنتی در درمان کمردرد می‌پردازیم.

برای درمان کمر درد چه بخوریم
خوردن غذاهای سرد از نظر طب ایرانی موجب تشدید التهابات در بدن و  بنابراین تشدید بیماری کمردرد و علل اصلی آن مانند دیسک کمر می شود، غذاهای سرد شامل لبنیاتی مانند دوغ، ماست کاهو ، تحریک کننده باشد . بنابراین خوردن غذاهای سرد در فرهنگ ایرانی خصوصا شب در کمردرد ممنوع است. این نکته در طب سنتی چین که نمونه آکادمیک آن در ایران با عنوان طب سوزنی به کار برده می شود هم تاکید شده است.

اگر دارد مانند سیاه دانه و عسل خدا چهار مغز و همچنین استفاده از سفیده تخم مرغ می‌تواند در کاهش علائم کمردرد موثر باشد.
استفاده از زردچوبه در کلیه بیماری های مفصلی توصیه شده است
استفاده از سیاه دانه در درمان بیماریهای اسکلتی عضلانی و زردچوبه به گونه ای می باشد که حتی شرکت‌های دارویی ایرانی و خارجی اقدام به تولید گروه هایی با عنوان اما محتویات سیاه دانه و یا زردچوبه کرده‌اند و این داروها از نظر قیمتی بسیار گران می باشند.قرص کورکومین و دی فلکس از همین دسته می باشند.

داروهای خوراکی کمردرد
از نظر دارویی داروهایی که میتوان برای کمر درد استفاده کرد به سه د سته تقسیم میشوند داروهای موضعی و داروهای خوراکی و داروهای تزریقی

داروهای خوراکی کمردرد

خوراکی داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند ناپروکسن، دیکلوفناک، بروفن سلکسیب و ایندومتاسین حرف اول را می زنند این داروها ممکن است به عنوان های مختلف در جامعه به فروش برسند مثلاً در بعضی کشورها به عنوان ادویل عرضه شوند.

دسته دیگر داروهای ضد اسپاسم عضله می باشد  .متاکاربامول ، باکلوفن و داروی تیزانیدین عنوان تجاری سیردالود از معروف ترین این داروها هستند.

این داروها برای اسپاسم عضلات کمری و اسپاسم و گرفتگی عضلات کمری استفاده می شود توجه کنید که تمامی این داروها اثر خواب آوری دارد و ممکن است فرد را گیج و خواب آلوده کند لذا باید از دوزهای کم شروع شده و به تدریج زیاد شوند.
دیگر داروها داروهایی است که تحریک عصب را کم می‌کند اگر در تست نوار عصب و عضله در کمر درد شما دچار درگیری عصب باشید یا دردهای نوروپاتیک داشته باشید باید از داروهای استفاده بفرمایید. داروهایی مانند گاباپنتین و نورتریپتیلین از این دسته هستند همچنین داروی گیاهی نوروتک که اخیراً و روانه بازار شده می تواند تحریک عصب را کم کند .

آمپول برای درمان کمردرد

از نظر تزریقی آمپول های زیادی برای درمان کمردرد وجود دارد. آنچه بین مردم از همه رایج‌تر است آمپول متوکاربامول یا آمپول روباکسین می باشد که به ،صورت نصف در یک باسن و نصف در باسن دیگر تزریق میشود . این آمپول که در جامعه با عنوان  آمپول کمردرد هممعروف شده است ،  نقش شل کننده عضلانی دارد و بر خلاف تصور عامه نقش درمانی زیادی در درمان کمردرد ندارد.

آمپول برای درمان کمردرد
آمپول مهم دیگری که  در زمینه کمر درد استفاده میشود، آمپول کتورولاک یا همان دیکلوفناک خارجی می باشد. آمپولهای که دسته غیر استروئیدی هستند کتورلاک و ملوکسیکام در مرحله اول به میزان ۲ تا ۳ عدد استفاده می شوند.

داروی دیگری که به صورت آمپول تجویز می‌شود آمپول های استروئیدی هستند آمپولهای استروئیدی پتانسیل کم که می توانند در درمان کمردرد کمک کنند آمپول هایی مانند بتامتازون  میباشند و آمپول های سنگین تر مانند دگزامتازون و یا استروئیدهای پارتیکل در  مانند تریامسینولون نیز استفاده می‌شوند
استفاده از استروئیدها دقت فراوان بشود اما باید بدانیم که استفاده از یک یا دو دوز یا سه دوز از این داروها هیچگاه فرد را  منجر به پوکی استخوان نمی کند. بنابراین در شرایط حاد و دردهای حاد استفاده از آن ها با تجویز پزشک متخصص و در کنار سایر درمانها مجاز می باشد.
همچنین توصیه می‌کنیم دارو های ضد التهابی غیر استروئیدی مانند ناپروکسن را با دوز ضد التهابی و نه فقط با دوز ضد درد استفاده بکنند
بیمارانی  که دچار مشکل همزمان بی اختیاری ادراری و ضعف پیشرونده عصبی هستند یا درنوار عصب و عضله آنها علائم فعال عصبی دیده می‌شود، ممکن است نیاز به اقدامات تهاجمی سریع مانند جراحی داشته باشند و باید سریعاً تحت درمان پزشک متخصص قرار بگیرند.
در چنین شرایطی می تواند منجر به صدمات غیرقابل برگشت در اندامها و حتی فلجی پاها بشود.

پماد برای درمان کمردرد

دسته آخر دارویی که معمولاً برای درمان کمردرد استفاده می‌شود .استفاده از  پمادهایی که دارای اثرات ضد التهابی هستند مانند پماد دیکلوفناک می تواند در کاهش درد بسیار کمک کننده باشد.
پمادهای گیاهی با طرح‌ها و تنوع و مختلف به وفور در بازار ارائه شده که بعضی از آنها تاثیرات بسزایی در کاهش درد موقتی در ناحیه کمر دارد
توجه کنید مشکلی که ما با بیماران خود در کلینیک پیشگام مواجه هستیم این است که وقتی کمردرد دارند با استفاده از کیسه آب گرم در ناحیه کمر درد خود را به شدت زیاد میکند . دوستان موکدا توصیه می کنم در مرحله حاد کمر درد شما باید از ماساژ یخ استفاده کنید نه گرم، ماساژ یخ خط نباید کمتر از 10 دقیقه طول بکشد تا عروق باز شده از یک طرف دیگر التهاب کم شود.

پماد برای درمان کمردرد
البته در مرحله مزمن کمردرد در شرایطی که کمردرد به پای شما تیر میکشد و در واقع دیسک کمر سیاتیکی می توانید در نواحی که دچار التهاب مستقیم نمی باشد و فقط گرفتگی عضلات وجود دارد، مثلاً در پشت ساق پا از کیسه آب گرم استفاده کنید

جهت رزرو نوبت با شماره های زیر تماس بگیرید

دکتر سپهریان

دکتر سپهریان متخصص طب فیزیکی و درد با بیش‌از پانزده سال سابقه درمان‌های غیر جراحی ستون فقرات و مفاصل دارای مقالات متعدد در زمینه یافتن راه های تشخیصی پاراکیلنیک و درمانی در بیماران با درد مزمن و سندرم های افزایش حساسیت مرکزی مانند فیبرومیالژی می‌باشد.

تماس با ما