اوزون تراپی دیسک گردن چگونه انجام می‌شود و چه عوارضی دارد؟

گردن درد شدید ناشی از دیسک گردن یک بیماری رایج می‌باشد که سالانه افراد بسیاری را درگیر می‌کند و درمان آن نیز مشکل می‌باشد.

برای درمان گردن درد ناشی از دیسک گردن بسته به علت و شدت آن از روش‌های متفاوتی استفاده می‌شود. اما در صورتی‌ که روش‌های درمانی ابتدایی و محافظه‌ کارانه به درمان این عارضه کمک نکردند می‌توان از اوزون تراپی که یک جایگزین مناسب برای جراحی می‌باشد استفاده نمود. در این روش گاز اوزون (O3) به ناحیه دردناک تزریق می‌شود.

اوزون تراپی چیست؟

در این پروسه گاز اوزون به دیسک آسیب‌ دیده تزریق می‌گردد. یک سوزن گاز را به‌ صورت مستقیم به دیسک وارد کرده و از حجم داخلی آن می‌کاهد. این اتفاق به دلیل اکسید شدن پروتئوگلیکان‌ها که نوعی پروتئین ژل‌مانند در مرکز دیسک هستند رخ می‌دهد. با کم‌شدن حجم دیسک فشار وارده به عصب‌ها نیز کاهش پیدا کرده و در نتیجه درد کم می‌شود.

فواید اوزون تراپی دیسک گردن

اوزون تراپی روشی مؤثر و بی‌خطر برای درمان درد ناشی از دیسک گردن است. علاوه بر دوران نقاهت کوتاه‌تر و عوارض کمتر نسبت به جراحی، این روش مزایای دیگری نیز دارد که به شرح زیر می‌باشند:

 • به دلیل این که تزریق اوزون به دیسک گردن یک روش بدون تهاجم است دوران نقاهتی نداشته و باعث آسیب‌دیدن بافت‌های سالم اطراف نمی‌شود. علاوه بر این، روند بهبودی آن نیز بسیار سریع است. افرادی که از اوزون تراپی استفاده می‌کنند می‌توانند روز بعد از تزریق دوباره فعالیت‌های روزانه خود را از سر گیرند.
 • اوزون تراپی دیسک گردن به طور معمول به تکرار تزریق نیازی ندارد و حتی در صورت نیاز درصد موفقیت‌آمیز بودن آن بیشتر خواهد شد. اما این موضوع در مورد جراحی صدق نمی‌کند.
 • جراحی ستون فقرات عوارض و خطرات زیادی در پی دارد. در مقابل اوزون تراپی هیچ خطر جدی در پی نداشته و عوارض ناشی از آن موقتی و خفیف خواهند بود.
 • اگرچه امکان تزریق مجدد اوزون بدون بروز هیچ خطر وجود دارد؛ اما بیشتر بیماران با یک جلسه تزریق به طور کامل درمان شده و نیازی به تزریق دوم نخواهند داشت.

اوزون تراپی برای چه افرادی مناسب است؟

همهٔ افرادی که به بیماری دیسک گردن مبتلا هستند می‌توانند از اوزون تراپی استفاده کنند، اما می‌توان گفت افرادی که گردن درد زندگی روزانه آن‌ها را مختل نموده و از دیگر روش‌های درمانی جوابی نگرفته‌اند بهترین کاندیداها برای انجام اوزون تراپی محسوب می‌شوند.

انجام اوزون تراپی برای افراد زیر توصیه نمی‌شود:

 • زنان باردار و شیرده
 • کودکان (افراد زیر 18 سال)
 • افراد مبتلا به پرکاری تیروئید
 • ترومبوسیتوپنی و بی‌ثباتی قلبی عروقی
 • بیمارانی که از مهارکننده‌های آنزیم تبدیل‌کننده آنژیوتانسین استفاده می‌کنند.

آمادگی‌های لازم برای اوزون تراپی دیسک گردن

شب قبل از انجام اوزون تراپی استراحت کافی داشته باشید و در روز پروسه صبحانه کامل میل کنید همچنین در طول روز آب کافی بنوشید.

اوزون تراپی چگونه انجام می‌شود؟

برای شروع پروسه باید دراز بکشید. سپس پزشک به کمک بی‌حسی موضعی و یک آرام‌بخش خفیف محل تزریق را بی حس کرده و در آخر گاز اوزون را به دیسک گردن تزریق می‌نماید.

مراقبت‌های بعد از اوزون تراپی

بعد از اوزون تراپی باید:

 • بعد از تزریق برای 20 دقیقه دراز بکشید. اوزون حتی بعد از تزریق نیز در بدن تأثیر می‌گذارد. با دراز کشیدن بعد از تزریق به اوزون این فرصت را می‌دهید تا در بدن چرخیده و به ارگان‌ها کمک کند تا سموم باقی‌مانده در خود را دفع نمایند.
 • در طول تزریق تا حد ممکن لباس‌های کمتری بپوشید.
 • به‌اندازه کافی آب و مکمل بخورید. اوزون باعث جذب بیشتر مواد معدنی و ویتامین‌ها می‌شود. اما برای خوردن این مکمل‌ها حداقل تا یک ساعت بعد از تزریق صبر نمایید. ویتامین‌های مصرفی باید شامل ویتامین B ،C ،E ،A، زینک، سلنیوم، N-استیل سیستئین و مس شود.
 • بهتر است یک تهویه یا خنک‌کننده هوا بالای صورتتان قرار داشته باشد. بعد از تزریق یک تفاوت دما بین سر و دیگر قسمت‌های بدن ایجاد می‌شود که حالت تب گونه دارد. این اتفاق باعث می‌گردد تا بدن گلبول‌های سفید بیشتری تولید کرده تا با عفونت‌ها مبارزه کند. این گزینه اختیاری می‌باشد.
 • بعد از تزریق، پابرهنه بر روی سطوح سرد راه نروید. بهتر است بعد از تزریق بدن خود را گرم نگه دارد. در این زمان پاها نیز بسیار حساس می‌باشند. با راه‌رفتن به‌صورت پابرهنه بر روی سطوح سرد ممکن است به بدن شوک وارد شده و از تأثیرات اوزون تراپی کاسته شود. این تراپی را نباید با سرمادرمانی اشتباه گرفت.
 • از خوردن غذاهای سنگین و زیاد بعد از تزریق پرهیز کنید. همانند دیگر روش‌های درمانی بهتر است بعد از اوزون تراپی نیز از خوردن غذای زیاد پرهیز نموده و به بدن خود فرصت بهبودی و بازسازی بدهید.

عوارض اوزون تراپی چیست؟

اوزون تراپی تا به امروز به‌صورت گسترده مورد استفاده قرار نگرفته است و خطراتی در پی دارد. تعداد اتم‌های گاز اوزون فرد است که آن را ناپایدار می‌کند. این ناپایداری به معنای غیر قابل‌ پیش‌ بینی بودن این گاز است.

پزشکان در زمان استفاده از اوزون باید به‌ شدت دقت نموده و مراقب باشند. این گاز باید در دز مناسب و در ناحیه‌ای صحیح تزریق شده و به‌ هیچ‌ عنوان نباید استنشاق شود.

در سال 2019 سازمان غذا و دارو آمریکا در خصوص استنشاق گاز اوزون اخطار داد. چرا که استنشاق این گاز می‌تواند باعث تحریک ریه‌ها و تجمع مایعات در آن‌ها شده و نفس‌کشیدن را مشکل سازد.

تزریق اوزون برای طولانی‌مدت و یا با دُز بالا نیز خطراتی در پی دارد. قبل از انجام این پروسه در خصوص مزایا و معایب آن با پزشک خود صحبت نمایید.

هزینه اوزون تراپی دیسک گردن چقدر است؟

تخمین دقیق هزینه‌های اوزون تراپی مشکل است، چرا که هزینه‌های این پروسه بسته به هر فرد، تعداد جلسات مورد نیاز و شدت بیماری متفاوت می‌باشد. علاوه بر این لوکیشن مطب پزشک نیز بر میزان هزینه‌ها تأثیر می‌گزارد.

سؤالات متداول

چه مدت بعد از اوزون تراپی درد ناشی از دیسک گردن کاهش پیدا می‌کند؟

پروسه اوزون تراپی شامل 6 تا 10 تزریق می‌شود. به طور معمول بعد از تزریق سوم تا چهارم درد کاهش پیدا کرده و بیماری بهبود می‌یابد.

چه مدت یک‌بار می‌توان اوزون تراپی دیسک گردن را تکرار نمود؟

اوزون تراپی دیسک گردن را می‌توان با توجه‌ به علائم بیمار و واکنشی که به تراپی دارد در نهایت دو بار در هفته تکرار نمود. بیشتر بیماران هر 1 تا 2 هفته یک‌بار تزریق خود را تکرار می‌نمایند.

آیا ممکن است اوزون تراپی باعث تشدید دیسک گردن شود؟

بر اساس یک تحقیق نوکلئولیز با اوزون به‌صورت قابل توجهی باعث کاهش گردن درد و ناتوانی‌های ناشی از فتق دیسک گردن می‌شود.

تأثیر اوزون تراپی تا چه مدت در بدن باقی خواهد ماند؟

اوزون بعد از تزریق، حداکثر برای 10 دقیقه درون بدن باقی می‌ماند؛ اما تأثیر آن ماندگارتر خواهد بود.

آیا اوزون تراپی علاوه بر درمان دیسک گردن باعث سم‌زدایی بدن نیز می‌شود؟

اوزون از اکسیژن پزشکی گرفته شده و با دقت به بدن تزریق می‌شود و می‌تواند رشد میکروب‌ها و باکتری‌های بیماری‌زا را متوقف کرده، بدن را سم‌زدایی نموده و سیستم ایمنی بدن را تقویت نماید.

آیا اوزون تراپی دیسک گردن درد دارد؟

خیر، چرا که در طول پروسه از داروی بی‌حسی استفاده می‌شود.

آیا اوزون تراپی دیسک گردن را می‌توان با بیهوشی هم انجام داد؟

استفاده از بی‌حسی موضعی و آرام‌بخش خفیف برای انجام این پروسه کافی است.

دکتر سپهریان

دکتر سپهریان متخصص طب فیزیکی و درد با بیش‌از پانزده سال سابقه درمان‌های غیر جراحی ستون فقرات و مفاصل دارای مقالات متعدد در زمینه یافتن راه های تشخیصی پاراکیلنیک و درمانی در بیماران با درد مزمن و سندرم های افزایش حساسیت مرکزی مانند فیبرومیالژی می‌باشد.

تماس با ما