افتادگی شانه‌ها چگونه اصلاح میشود (علت و درمان چیست)

افتادگی شانه ها چگونه اصلاح میشود (علت و درمان چیست)

بالا بودن یکی از شانه‌ها نسبت به شانه‌ی دیگر یا به اصطلاح ” افتادگی شانه “، یک وضعیت در حالت قرارگیری بدن (وضعیت پوستچرال) است. این مشکل ممکن است ساده به نظر برسد اما می‌تواند عواقب جدی ایجاد کند، عمدتاً به این دلیل که فشار زیادی بر ستون فقرات وارد می‌کند. گذراندن مدت‌زمانی خیلی طولانی در جلوی کامپیوتر یا قرار گرفتن بدن در وضعیتی نامناسب با غوز کردن زیاد می‌تواند از علل افتادگی شانه‌ها باشد.

در ادامه‌ی مطلب به روش‌های مناسب برای اصلاح نابرابری و افتادگی شانه‌ها اشاره شده است.

افتادگی شانه‌ها می‌تواند منجر به بروز انواع مشکلات ارتوپدی شود. شایع‌ترین مشکل، احساس درد در گردن و شانه است. یک برنامه درمانی متناسب و کامل که توسط فیزیوتراپ طراحی شده باشد، می‌تواند به رفع علائم و رفع مشکلات ناشی از این عارضه کمک کند.

متخصصان فیزیوتراپی از آموزش و تجربه گسترده‌ای در ارزیابی مشکلات مربوط به وضعیت قرارگیری بدن و کمک به بیماران برای اصلاح وضعیت مناسب قرارگیری شانه خود برخوردارند. آن‌ها می‌توانند حرکات و حالات مناسبی برای قرارگیری بدن را به بیماران آموزش دهند و نکاتی را برای جلوگیری از قرار دادن بدن در وضعیت نامناسب در حین انجام فعالیت‌های روزانه ارائه دهند و همچنین یک برنامه درمانی را باری بیماران خود در نظر بگیرند که شامل تمریناتی است که باعث کشش و تقویت عضلات شانه و قسمت بالای کمر می‌شود.

 برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی فیزیوتراپی افتادگی شانه و یا برای رزرو نوبت در کلینیک طب فیزیکی توان‌بخشی پیشگام، دکتر محمدحسین سپهریان با شماره تلفن‌های 02166576991 و 02166914650 تماس حاصل فرمایید.

علل افتادگی شانه


علل افتادگی شانه

از پوستچر نامناسب بدن گرفته تا آسیب‌های شانه، عوامل زیادی می‌توانند در بروز این مشکل وضعیتی نقش داشته باشند. در اینجا برخی از شایع‌ترین علل افتادگی شانه‌ها ذکر شده است.

قرارگیری بدن در وضعیت نامناسب 

قرارگیری بدن در وضعیت نامناسب یا پوستچر بد، احتمالاً شایع‌ترین دلیلی است که باعث می‌شود شانه‌های شما با هم هم‌سطح نباشند.

 • اگر همیشه در هنگام نشستن یا ایستادن در حالتی کج هستید، بدنتان را در وضعیت نامناسبی قرار می‌دهید.
 • افرادی که سعی می‌کنند پشت خود را صاف نگه دارند، ممکن است وضعیت بدنی ضعیفی نیز داشته باشند، زیرا ستون فقرات در واقع دارای سه منحنی طبیعی است و کاملاً شبیه حرف “S” است.
 • علاوه بر این، اگر شانه‌ها را در راستای مچ پا و مفاصل ران نگه ندارید، ممکن است مشکلات وضعیتی از جمله افتادگی شانه نیز ایجاد شود.

آسیب‌های شانه 

هنگام ورزش هم ممکن است به شانه‌تان آسیب بزنید که این آسیب ممکن است منجر به افتادگی شانه شود. سقوط و تصادف نیز می‌تواند منجر به ایجاد این مشکل شود. در صورت پارگی و قطع شدن تاندون و رباط‌های شانه، دررفتگی شانه، شکستگی استخوان ترقوه یا شکستگی بالای بازو، مفصل شانه شما ممکن است پایین بیاید و در نتیجه باعث افتادگی شانه شود.

اسکولیوز 

اسکولیوز یا انحراف، منجر به تغییر شکلی در ستون فقرات می‌شود و معمولاً ستون فقرات ناحیه‌ی سینه و وسط کمر شما را تحت تأثیر قرار می‌دهد. علت اسکولیوز هنوز مشخص نیست. اگر دچار این بیماری هستید، ممکن است یکی از شانه‌های شما در مقایسه با شانه دیگر پایین‌تر باشد. برای بررسی چنین علتی، پزشک ارزیابی دقیق‌تری روی قسمت بالای بدن و شانه‌های ناهماهنگتان شما انجام می‌دهد تا تشخیص دهد که آیا به وضعیت اسکولیوزتان مبتلا هستید یا خیر.

 پوکی استخوان

پوکی استخوان که بیماری استخوان‌های شکننده نیز نامیده می‌شود، تراکم استخوان شما را کاهش داده و استخوان را ضعیف می‌کند. وقتی استخوان‌های شما فاقد منیزیم، کلسیم و بور شوند، احتمال شکستگی آن‌ها حتی پس از یک افتادن جزئی وجود دارد. افراد مبتلا به پوکی استخوان معمولاً با شکستگی‌های فشاری در ناحیه قفسه سینه مواجه شوند که در نهایت باعث ایجاد قوز کمر می‌شوند. همچنین گردن و شانه‌هایشان به سمت به جلو خمیده می‌شود.

چگونه می‌توانیم بفهمیم که شانه‌هایمان هم‌تراز نیستند؟


علائم و نشانه‌های دررفتگی شانه ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • یک شانه تغییر شکل یافته یا خارج از محل خود.
 • تورم یا کبودی.
 • درد شدید.
 • ناتوانی در حرکت دادن مفصل شانه.

روش‌های مقابله با افتادگی یک شانه


درمان آسیب شانه 

باید با پزشک خود برای درمان آسیب شانه به روش مناسب همکاری کنید. تا زمانی که شانه‌تان در حال بهبودی است، نباید به آن فشار وارد کنید. منطقی است که برای درک نحوه تقویت عضلات کمربند شانه با فیزیوتراپیست کار کنید. فیزیوتراپیست به شما کمک می‌کند تا در مدت زمان کوتاهی به دامنه حرکتی کامل خود برگرید.

درمان اسکولیوز

درمان اسکولیوز

اگر اسکولیوز علت اصلی بالاتر بودن یک شانه از شانه دیگر است، حتماً به دنبال درمان آن باشید. البته این وضعیت همیشه نیازی به درمان ندارد، به ویژه هنگامی که منحنی کمتر از 20 درجه باشد، اما موارد جدی نیاز به کمک پزشکی دارند. در اینجا چند گزینه درمانی برای اصلاح این وضعیت گفته شده است:

 • ممکن است پزشک به شما توصیه کند که از یک بریس (کمربند طبی) استفاده کنید که منحنی را اصلاح نمی‌کند اما از بدتر شدن آن جلوگیری می‌کند. پوشیدن بریس زیر بغل معمولاً انتخاب بهتری است زیرا قسمت تحتانی تنه شما را می‌پوشاند. گاهی اوقات، در صورتی که این انحنا بر گردن یا ستون فقرات شما تأثیر بگذارد، نیاز به بریس کامل دارید. هنگام دوش گرفتن می‌توانید بریس را درآورید.
 • در موارد جدی‌تر ممکن است نیاز به جراحی داشته باشید. عمل جراحی فیوژن ستون فقرات معمولاً یکی از گزینه‌های جراحی برای این وضعیت است زیرا به کاهش سرعت پیشرفت اسکولیوز کمک می‌کند. در این دو یا چند مهره در ستون فقرات را به هم جوش می‌دهند. جراح از پیچ، پلاک و ابزارهای دیگر برای محافظت از ناحیه پیوند شده استفاده می‌کند. همچنین ممکن است یک میله فلزی را در محل فیوژن قرار دهد و آن را به ناحیه آسیب دیده بچسباند.
 • همراه با بستن بریس و انجام عمل جراحی، دریافت حمایت عاطفی و اجتماعی از اطرافیان نیز به همان اندازه مهم است. این حمایت حتی وقتی بیمار شما با اسکولیوز مقابله می‌کند، اهمیت بیشتری دارد. گروه‌های حمایتی ممکن است در اینجا کمک کنند.

مقابله با پوکی استخوان

اگر پوکی استخوان، علت افتادگی شک شانه و پایین‌تر بودن شانه از شانه دیگر باشد، باید دارو مصرف کنید. ایجاد برخی تغییرات در سبک زندگی نیز ممکن است کمک کننده باشد. به طور مثال باید سیگار کشیدن را ترک کنید زیرا خطر کاهش تراکم استخوان و پوکی استخوان را افزایش می‌دهد. همچنین باید مصرف الکل را محدود کنید. با همچنین مصرف الکل و تحت تأثیر اثرات آن ممکن است خطر سقوط و تصادف را افزایش دهید.

ماساژ درمانی 

افتادگی شانه می‌تواند بر اثر یک مشکل عضلانی نیز باشد و به همین دلیل است که ماساژ درمانی نیز می‌تواند کمک خیلی خوبی به شما کند. یک ماساژور مجرب می‌تواند با ماساژ دادن، علت اصلی را شناسایی کرده و شانه‌های ناهماهنگ و افتادگی شانه شما را اصلاح کند.

تمریناتی برای اصلاح بالاتر بودن یک شانه از شانه دیگر 

 تمرینات وضعیت بدنی

تمرینات وضعیت بدنی برای درمان افتادگی شانه

تمرین وضعیت صحیح بدن و ورزش برای حل مشکل “افتادگی شانه” بسیار مهم است. همیشه در حالت عمودی و با پشتی صاف بایستید و سطح شانه‌های خود را با ستون فقرات و اسکلت بدنی‌تان تراز کنید. همچنین باید چانه خود را بالا نگه دارید و مستقیم به جلو نگاه کنید تا حالت قائم بدن خود را حفظ کنید. یوگا، ورزش‌های رزمی و بسیاری دیگر از تمرینات تناسب اندام برای تنظیم تراز بدن بسیار مفید هستند.

تمرینات کششی 

باید حرکات کششی مخصوص شانه‌ها و ماهیچه‌های مربوط به آن را انجام دهید تا از فشار بیشتر روی یک شانه جلوگیری شود. برای این کار:

 • در حالی که آرنج‌ها در زاویه 90 درجه خم شده‌اند، در چهارچوب یک در بایستید.
 • به آرامی بازوی راست خود را به سمت بالا بکشید تا ساعدت دستتان موازی با زمین شود.
 • با ساعد راست خود در سمت راست در ورودی، شانه‌ها و سینه خود را به جلو فشار دهید. همچنین برای کشش بهتر باید به سمت چپ بدن خود فشار بیاورید.
 • این حالت را به مدت 20 ثانیه نگه داشته و همین کار را برای طرف دیگر انجام دهید.

دکتر سپهریان

دکتر سپهریان متخصص طب فیزیکی و درد با بیش‌از پانزده سال سابقه درمان‌های غیر جراحی ستون فقرات و مفاصل دارای مقالات متعدد در زمینه یافتن راه های تشخیصی پاراکیلنیک و درمانی در بیماران با درد مزمن و سندرم های افزایش حساسیت مرکزی مانند فیبرومیالژی می‌باشد.

تماس با ما