استفاده از طب سوزنی در پیشگیری و درمان پوکی استخوان

پوکی استخوان باعث‌ می‌شود که استخوان‌ها ضعیف و شکننده شود، آنقدر شکننده که حتی افتادن یا فشار کمی مانند خم‌شدن یا سرفه‌کردن هم می‌تواند منجر به شکستگی شود. شکستگی‌های مربوط به پوکی استخوان، بیشتر در قسمت لگن، مچ و ستون فقرات، رخ‌می‌دهد. پوکی استخوان، زنان و مردان همه‌ی نژادها را درگیر می‌کند. دارو، رژیم غذایی سالم و ورزش‌های تحمل وزن، از کاهش تراکم استخوان جلوگیری کرده و می‌تواند استخوان‌هایی که ضعیف شده‌اند را تقویت کند. از بین درمان‌ها، طب سوزنی هم نتایج مثبتی داشته‌است. طب سوزنی، عبارت است از فروکردن سوزن‌های ظریف و نازک درون پوست و در نقاط استراتژیک بدن شما. طب سوزنی، به‌عنوان بخش مهمی از طب سنتی چینی، معمولاً برای درمان درد استفاده می‌شد؛ حالا علاوه‌بر آن، برای سلامت کلی، ازجمله کنترل استرس نیز کاربرد دارد. باید توجه داشته‌باشید که این تکنیک را باید پزشک ماهر و مجرب انجام‌دهد.

مزایای طب سوزنی برای پوکی استخوان

مزایای اصلی استفاده از طب سوزنی برای پوکی استخوان عمدتاً شامل بهبود تراکم مواد معدنی استخوان (BMD) و درمان درد شکستگی شدید است.طب سوزنی، باعث بهبود تراکم مواد معدنی استخوان (BMD)، بهبود قدرت استخوان و همچنین تنظیم سطح هورمون‌های بدن می‌شود.

کارکرد طب سوزنی در پوکی استخوان

طب سوزنی بخش مهمی از طب سنتی چینی است که مدار یا مسیرهای انرژی بدن را تنظیم‌می‌کند. طب سنتی چین، بر این باور است که بیماری نشان‌دهنده‌ی مسدودبودن مسیر انرژی است. پاکسازی مسدودبودن مسیرها، باعث تسهیل درمان می‌شود، زیرا به انرژی اجازه‌می‌دهد که آزادانه در بدن جریان یابد.

در طب سوزنی، از سوزن‌های مخصوصی استفاده‌می‌شود که در نقاط یا مسیرهای خاصی، درون پوست بدن فروبرده‌می‌شود. سوزن‌ها، ریشه‌های عصب را تحریک کرده و باعث‌می‌شود مغز اندورفین ترشح‌کند که هورمونی برای تسکین درد و استرس است. طب سوزنی، از آن‌جایی که از قوانین طب سنتی چینی، که به بررسی ریشه‌ی بیماری‌ها می‌پردازد، پیروی‌می‌کند، فقط مختص درمان درد نیست.

طب سوزنی برای کلیه‌ها نیز می‌تواند استفاده‌شود، که طبق نظریات طب سنتی چینی، مسئول کاهش تراکم استخوان در لگن و پایین کمر هستند. کاهش تراکم استخوان در لگن و کمر، ناشی از مشکل کلیوی است. با بهبود سلامت کلیه، می‌توانید تراکم استخوان را افزایش داده و احتمال شکستگی را کاهش‌دهید.

آماده‌سازی به‌منظور طب سوزنی برای پوکی استخوان

پوشیدن لباس مناسب

باید لباس مناسب بپوشید. لباس‌های گشاد، گزینه‌ی مناسبی برای پوشیدن در جلسات طب سوزنی هستند، زیرا درمانگر می‌تواند لباس‌ها را راحت بالا بزند.

گرسنه نباشید.

بهتراست پیش از رفتن به جلسه‌ی طب سوزنی، غذای سبکی بخورید. غذای سبک کمک‌می‌کند تا گرسنه نباشید، اما حواستان باشد که چه چیزی می‌خورید.

فرم‌ها را کامل و صادقانه پر کنید.

ممکن‌است فرم‌هایی باشد که باید از قبل یا در مطب، پر کنید. حتماً آن‌ها را کامل و صادقانه پرکنید.

مواردی که باید اجتناب شود.

موارد مهمی وجود دارد که باید قبل و بعد از طب سوزنی از آن‌ها اجتناب کنید. این موارد شامل موارد کم‌اهمیت تا جدی است و باید اجتناب شود.

از مصرف غذاهای چرب و سنگین و کافئین خودداری کنید.

نباید غذای چرب و سنگین بخورید. غذای چرب و سنگین یا زیاد، می‌تواند در جلسه‌ی طب سوزنی، باعث دل‌درد شود و این جلسه از طب سوزنی را، جلسه‌ای سخت برای خودتان و درمانگر طب سوزنی خواهدکرد. قبل و بعد از طب سوزنی، از مصرف کافئین اجتناب‌کنید، زیرا باعث اختلال در زمان بهبود خواهدشد.

زبانتان را مسواک نکنید.

همچنین توصیه‌می‌شود که 24ساعت قبل از طب سوزنی، زبانتان را مسواک نزنید. رنگ، پوشش و بافت زبان، می‌تواند به تشخیص پزشک طب سوزنی کمک‌کند.

از مصرف محرک‌ها و سرکوب‌کننده‌ها اجتناب کنید.

قبل از جلسه‌ی طب سوزنی، از مصرف هرگونه الکل و مواد مخدر خودداری کنید. حداقل 12ساعت، این مواد را مصرف نکنید. همچنین بعد از طب سوزنی هم الکل و موادمخدر مصرف نکنید؛ زیرا بدن درحال پردازش فرآیند و بهبود است.

پروسه‌ی طب سوزنی برای پوکی استخوان

طب سوزنی شامل فروکردن سوزن‌های ریز و استریل درون پوست و در نقاط خاصی از بدن  است. پزشک طب سوزنی بعد از معاینه‌ی سلامت فرد، مشخص می‌کند که کدام مدار نیاز به بازشدن دارد. این پروسه، دردی ندارد؛ برخی افراد گفته‌اند که احساس گزگز کمی بعد از فروکردن سوزن‌ها داشته‌اند. همچنین می‌توان از طب سوزنی لیزری استفاده‌کرد که کاملاً بدون درد است.

دوران نقاهت طب سوزنی برای پوکی استخوان

طب سوزنی، تأثیراتی دارد؛ درنتیجه برای بازگشتن به خانه، مخصوصاً بعد از جلسه‌ی اول، نیازمند کمک هستید. اگر امکان آن وجود ندارد، قبل از رانندگی، 5-10دقیقه استراحت کنید. ممکن‌است پزشکتان بگوید بعد از هر جلسه، 1-2روز استراحت کنید.

نتایج طب سوزنی برای پوکی استخوان

پوکی استخوان در همه‌جای جهان رواج دارد و باعث مشکلات شدید می‌شود. تاکنون راه مستقیم و مؤثری برای درمان و پیشگیری از این مشکل یافته نشده. طب سوزنی هم با مدارک کمی، برای درمان پوکی استخوان استفاده‌می‌شود.

مدرک معتبری درباره‌ی تأثیرگذاری و ایمنی، از طرف پزشکان، دانشمندان و قانون‌گذاران سلامت، نشان‌داده که این روش، تأثیراتی همانند سایر روش‌ها دارد.

طب سوزنی، با شواهد بسیار، می‌تواند باعث بهبود تراکم مواد معدنی استخوان در بیماران مبتلا به پوکی استخوان اولیه شود و با شواهد کم تا متوسطی، می‌تواند میزان درد را کاهش‌دهد. برای فراهم‌کردن اطلاعات باکیفیت‌تر و مدارک آزمایش تصادفی کنترل‌شده برای درمان پوکی استخوان اولیه با طب سوزنی، تحقیقات بیشتری لازم‌است.

طب سوزنی، روشی مؤثر برای تسکین دردهای ناشی از شکستگی استخوان است که با عوارض جانبی کم و نادری مانند: دم سینه (پنوموتوراکس) و عفونت همراه است. اگرچه در حال حاضر، مدارک زیادی از آزمایش تصادفی کنترل‌شده از مزایای طب سوزنی برای سلامت استخوان در دست نیست، اما آزمایشات حیوانی و انسانی کمی انجام‌شده که نشان‌دهنده‌ی مزایای این روش در تشکیل استخوان و عوامل مؤثر در ساختار و تراکم استخوان و افزایش میزان هورمون استرادیول در زنان یائسه و تستوسترون در موش‌ها است.

خطرات وعوارض جانبی طب سوزنی برای پوکی استخوان

همانند سایر درمان‌ها، طب سوزنی هم در برخی افراد، با عوارض جانبی همراه است. عوارض جانبی ممکن‌است موارد زیر باشد:

 • درد و خونریزی به‌خاطر فروبردن سوزن
 • حالت تهوع
 • عفونت
 • دانه‌های پوستی
 • واکنش آلرژیک
 • کبودی نواحی اطراف سوزن‌ها
 • سرگیجه

عوارض جانبی جدی‌تر، مثل آسیب به عروق و عصب، شکستن سوزن حین درمان، آسیب اندام و همچنین آسیب به نخاع و مغز، نادرند. مشکلات و عوارض طب سوزنی، باوجود نادر بودن می‌تواند منجربه مرگ شود.

برای کاهش احتمال عوارض جانبی، طب سوزنی باید همیشه توسط پزشکی معتبر و آموزش‌دیده و با استفاده از سوزن‌های تمیز و یکبارمصرف، انجام شود. بهتراست پیش از طب سوزنی، با پزشک عمومی خود مشورت‌کنید، چون این درمان برای افرادی که مشکلات خاصی دارند مناسب نیست.

سؤالات متداول

آیا واقعاً طب سوزنی برای درمان پوکی استخوان مؤثر است؟

زمان زیادی است که طب سوزنی برای درمان پوکی استخوان مؤثر شناخته شده‌است. طب سوزنی برای درمان پوکی استخوان بهتر از انجام ندادن آن یا شبیه‌ساز طب سوزنی، می‌باشد.

چقدر طول می‌کشد تا تأثیر طب سوزنی برای پوکی استخوان مشخص شود؟

مدتی که طول می‌کشد تا نتایج درمانی آن را ببینید حدود 3-4روز است. اگر مشکلتان فقط همین است و حاد نیست، می‌توانید هفته‌ای یک جلسه این درمان را انجام دهید.

ماندگاری اثر طب سوزنی برای پوکی استخوان چقدر است؟

میزان ماندگاری اثرات طب سوزنی،تا حد زیادی به سن، علائم و درمان‌های دریافتی فرد، بستگی دارد. این امر بدان معناست که نتایج می‌تواند چند روز یا چند هفته ماندگار باشد.

بعد از طب سوزنی چه کارهایی نباید انجام داد؟

 • زیاد فعالیت نکنید.
 • الکل و قهوه مصرف نکنید.
 • از سرما دوری کنید.
 • غذاهای ناسالم (هله‌هوله) نخورید.
 • کارهای استرس‌زا نکنید.

آیا ممکن‌است طب سوزنی، مشکل را بدتر کند؟

برخی افراد بعد از طب سوزنی، علائم مشکل یا بیماری آن‌ها، موقتاً بدتر می‌شود یا عود می‌کند. برخی افراد هم دچار تعریق، سرگیجه و بی‌هوشی می‌شوند. این تأثیرات معمولاً کوتاه‌مدت هستند و بعد از چند ساعت برطرف می‌شوند.

چند جلسه طب سوزنی لازم است تا نتایج مشخص شود؟

بسیاری از بیماران، بعد از 1-3 جلسه، نتایج را احساس می‌کنند. این امر به معنای این نیست که علائمشان برطرف شده‌است و فقط علائمی مانند درد، خفیف‌تر، قابل کنترل‌تر شده‌اند و فرد راحت‌تر می‌خوابد و استراحت می‌کند، امیدوارتر شده و زندگی برای او بهتر از قبل شده‌است.

آیا بعد از طب سوزنی باید دوش گرفت؟

بعد از طب سوزنی، ماساژ، بادکش (کاپینگ) و درمان‌های دیگر بدنی، 12-24ساعت، نباید دوش بگیرید یا به استخر بروید. رعایت این نکته باعث می‌شود که درمان، مختل نشود.

دکتر سپهریان

دکتر سپهریان متخصص طب فیزیکی و درد با بیش‌از پانزده سال سابقه درمان‌های غیر جراحی ستون فقرات و مفاصل دارای مقالات متعدد در زمینه یافتن راه های تشخیصی پاراکیلنیک و درمانی در بیماران با درد مزمن و سندرم های افزایش حساسیت مرکزی مانند فیبرومیالژی می‌باشد.

تماس با ما