لیزر درمانی دیسک کمر و سیاتیک، لیزرتراپی گردن، لیزردرمانی زانو

لیزر درمانی دیسک کمر و سیاتیک، لیزرتراپی گردن، لیزردرمانی زانو

لیزر درمانی چیست

اغلب مردم با دید تردید به لیزر می نگرند و گاهی حتی انرا با اشعه رادیواکتیو مقایسه می کنند در حالی که لیزر های استفاده شده در فرایند های طب فیزیکی  و توانبخشی بسیار ایمن و بدون خطر می باشند  و تنها خطر آن  برای چشم در نگاه مستقیم به پروب لیزر می باشد که به همین جهت برای بیماران در حین انجام لیزردرمانی عینک مخصوص داده می شود و یا از انها خواهش می شود چشمان خود را ببندند.

فواید استفاده از لیزر خصوصا لیزر های پر توان به حدی است که استفاده از ان جواب دهی بیماران را به شکل شگرفی افزایش داده است.

مهمترین بیماری هایی که لیزرهای تخصصی (لیزر درمانی تخصصی ) می تواننددربهبود آنها نقش موثری داشته باشند چیست

لیزردرمانی دیسک کمر

لیزر درمانی در دیسک کمر و دیسک گردن تاثیر فوق العاده و مهمی دارد و مورد تایید سازمان غذا و دارو آمریکا FDA می باشد. لیزر درمانی دیسک کمر امروزه آن را به یکی از درمان های اصلی و لاینفک کلنیک های طب فیزیکی و توانبخشی  در درمان دیسک کمر می باشد. لیزر درمانی دیسک کمر به صورت حاد موجب کاهش درد در منطقه کمر می شود ، البته در سه روز روز اول می تواند تا حدودی به دلیل تاثیرات بیوکمیکال ایجاد شده تشدید درد هم بدهد. تاثیر طولانی مدت لیزردرمانی دیسک کمر افزایش ماده ATP سلولی می باشد که مقدار زیاد آن به کمک لیزردرمانی در سطح سلولی ایجاد می شود و کمک می کند تا سلول صدمه دیده در تحریکات دیسک کمر خود را بهبود ببخشد.

لیزردرمانی موجب می شود درد بعد از دیسک کمر به صورت سریعی کاهش یابد.

لیزر درمانی جز تنها مدالیتی های موجود در دنیاست که هم در موارد حاد و هم مزمن می توان از انها استفاده کرد.

لیزردرمانی دیسک کمر

لیزر درمانی در خار پاشنه

لیزردرمانی خار پاشنه از مهمترین مدالیتی های  درمان  می باشد و اگر در کنار کفی و ورزش و تکنیک های دستی به کار برده شود بسیار موثر است و بسیاری از بیماران را  از تزریق معاف می کند.

لیزر درمانی در سیاتیک

لیزردرمانی سیاتیک بسیار موثر و جز مدالیتی هایی است که اگر استفاده نشود بیمار قسمت مهمی از درمان را از دست داده است. لیزردرمانی سیاتیک باید زیر نظر متخصصین و کسانی که کاملا به لیزر آشنایی دارند انجام شود تا هم دوز مناسب به عصب تابیده شود و هم افزایش دوز ایجاد نشود که بیمار دچار تشدید درد شود.

لیزر درمانی در سیاتیک

لیزردرمانی زانو

لیزر درمانی در زانو درد و بخصوص نرمی غضروف کشکک خصوصا اگر در زاویه درست تابانده شود موجب کاهش التهاب و ترمیم بافت می شود. لیزر درمانی پرتوان جز معدود دستگاه هایی است که  سازمان غذا و دارو آمریکا FDA در درمان آرتروز زانو و کاهش درد و افزایش انعطاف پذیری زانو  ان را تایید کرده است. لیزر درمانی زانو باید به صورت صحیح انجام شود تا درد زانو کاهش یابد و فرآیند های ترمیمی شرو ع شود.

در لیزردرمانی زانو باید نه تنها زانو در زاویه 80 تا 90 درجه با دوز مناسب تحت تابش اشعه لیزر قرار بگیرد بلکه باید پشت زانو ، بورس پس انسرین ، ناحیه کمر در ریشه های مرتبط به زانو و غدد لنفاوی منطقه هم تحت تابش اشعه قرار بگیرند. لیزردرمانی مناسب زانو بین12 تا 17 جلسه طول می کشد و به تدریج و با نظر پزشک متخصص طب فیزیکی و توانبخشی این دوز افزایش می یابد.

لیزردرمانی زانو

لیزر درمانی شانه

لیزر درمانی شانه خصوصا استفاده از لیزر پرتوان  با مد پالس در منطقه آسیب و لیزر پرتوان با مد کانتینیوس در عضلات اطراف شانه و گردن و خصوصا کپسول خلفی شانه می تواند بیماران دچار درد و خشکی شانه را از درد نجات دهد . یکی از موثرترین مدالیتی ها در درمان شانه یخ زده و پارگی تاندون های شانه لیزر درمانی می باشد.

لیزر درمانی شانه

لیزر درمانی در فلج بلز صورت بسیار موثر است.

آیا انواع لیزر های مورد استفاده جهت درمان درد و بخصوص دیسک کمر و دیسک گردن با هم تفاوت دارد

ما در فیلد طب فیزیکی و توانبخشی و همچنین فیزیوتراپی از انواع مختلف لیزرهای کم توان و پرتوان استفتده می کنیم . در موارد سطحی مانند مشکلات انگشت دست ممکن است لیزر ذرمانی کم توان هم موثر باشد ولی در بیماری هایی مانند دیسک کمر و دیسک گردن که عمق مشکل بالاست فقط لیزرهای با توان بالا می توانند در آن نفوذ کنند .

در بین لیزرهای پرتوان باید لیزرهایی انتخاب شوند ، که هم دارای مد پالس و هم مد کانتینیوس یا یکنواخت باشند و بیمار بر اساس مشکلش و بر اساس صلاحدید پزشک در هر منطقه مد مورد نظر و میزان اشعه را تعیین کند.

 لیزر درمانی صحیح در ضایعات اسکلتی _عضلانی مانند دیسک کمر و سیاتیک به چه شکل می باشد

در لیزر درمانی بسیار مهم است که دوز صحیح لیزر درمای هر منطقه انتخاب شود.  در موارد ریشه عصب درگیر باید یک دوز لیزر استفاده شود ، در لیزر درمانی چند دیسک درگیر از یک دوز درگیر.

در لیزردرمانی جز منطقا آسیب دیده که عمدتا تلاش می شود به صورت صحیح و عمدتا از طریق پالس تحت پوشش لیزر قرار داده شود ، منطقه مورد آسیب و همچنین لنف منطقه آسیب دیده هم باید به کمک مد های مختلف لیزر  تحت درمان و پوشش لیزر قرار گیرد.

لیزردرمانی منطقه آسیب در مراحل اولیه از نوع پالس و لنف نود ها از مد پالس و ریشه عصب کمر باید از نوع کانینیوس مورد تابش دوز صحیحی از لیزر قرار بگیرد.

لیزر درمانی در فیزیوتراپی = لیزر پرتوان

اصولا در فیزیوتراپی ما از لیزرهای متعددی بهره می گیریم . عمدتا ما از لیزرهای نسل 3 و 4 و از انواع COLD LASER  در فیزیوراپی استفاده می کنیم . لیزر بهترین و موثرترین مدالیتی فیزیوتراپی می باشد. انواع کم توان لیزر در فیزیوتراپی عمدتا برای درمان موارد سطحی مانند مشکلات انگشت و ارنج استفاده می شود . اما برای اینکه به بافت  های عمقی تر دستیابی کنیم باید از لیزرهای پرتوان و توان ها و طول موج های خاص استفاده کنیم. لیزرهای متعددی در کلنیک پیشگام وجود دارد که بستگی به شرایط و ناحیه مشکل بیمار نوع لیزر مشخص شده و توسط متخصصین طب فیزیکی کلنیک دوز اشعه ها مشخص شده و توسط فیزیوتراپ ها درمان انجام می شود.

مکانیسم تاثیر گذاری لیزر در درمان دیسک کمر درمان دیسک گردن ارتروز زانو و سایر اختلالات مشابه

اثرات در سطح سلولي: شامل افزايش ساخت ATP، كاهش PH سلول، تغيير در كانال هاي  ;کلسیمی و افزايش فعاليت ماكروفاژها، فيبروپلاستها و لنفوسيت هاست.

اثرات عروقی: وازوديلاسيون  و گشادی رگ های خونی ودر نتیجه ان  آثار ضد التهابي , تغذيه اي و تحريك متابوليسم اثر دیگر عروقی شامل تغيير فشار هيدرواستاتيك در مويرگها كه منجر به افزايش جذب مايع بين سلولي , رفع تورم و فعال شدن ترميم مجدد بافت و رژنراسیونميشود .

 اثرات  عصبی :   تأثير مثبت و افزاینده  بر هدايت عصبي و بازسازي عصب

  ولی همانگونه که گفته شد مهمترین اثر آن  تاثير بر روند توليد ATP در ميتوكندريها , توليد انرژي بيشتر در سلول , فعالتر شدن آن و  همچنين تحريك فعاليت ميتوزي , كه بدنبال آن افزايش سرعت ترميم مجدد بافتي نيز حاصل مي گردد

و به  طور خلاصه ليزر داراي سه اثر عمده در درمان بیماری ها می باشد1)  تسكيني Analgesic  , 2)ترميمي Repir 3) ضد التهابيAnti- Inflammatory

شایع ترین بیماری هایی که با لیزر درمانی درمان می شوند در یک نگاه

شایع ترین بیماری هایی که با لیزر درمانی درمان می شوند در یک نگاه

 • لیزر درمانی دیسک کمر و دیسک گردن
 • درمان ارتوز زانو
 • لیزردرمانی کمر درد و گردن درد با علت های غیر اختصاصی و مکانیکال
 • نرمی غضروف کشکک و کندرومالاسی
 • دردهای ناحیه دنبالچه
 • دردهای ناحیه ارنج ( تنیس و گلف البو)
 • دردهای ناحیه شانه از جمله خشکی مفصل  شانه و التهاب تاندون های شانه
 • خار پاشنه
 • درد های سیاتیکی یا به علت نوروپاتی
 • کمک به کاهش درد ناشی از شکستگی قدیمی و کمک به افزایش فرایند ترمیم شکستگی جدید (تز جمله از طریق کاهش هماتوم)
 • کاهش التهاب در تاندون ها

هزینه لیزردرمانی در کیلنیک پیشگام چقدر است

هزینه لیزردرمانی تخصصی با قوی ترین لیزر پرتوان موجود در ایران هر جلسه 40 تومان در سال 95 می باشد.

عوارض لیزردرمانی چیست

آیا لیزر عارضه طولانی مدت یا کوتاه مدت هم داردو کلا عوارض لیزردرمانی چیست

لیزر های پر توان عارضه کوتاه مدت ندارند  عارضه طولانی مدت آنها در صورت عدم استفاده از عینک محافظ کاتارکت چشمی یا همان آب مروارید می باشد. لیزر هیچ عارضه در سر و مغز و سیتم های تناسلی و کلیه ایجاد نمی کند و بیماران بدون هیچ دغدغه ای می توانند از لیزردرمانی استفاده کنند.

روش لیزر درمانی برای جواب گیری بیمار مهم است یعنی بیماران باید دوز مناسب اشعه در مکان های تعیین شده توسط متخصص طب فیزیکی  و با مدت زمان کافی را دریافت کنند تا بتوانند از منافع ان بهره مند شوند

عوارض لیزردرمانی چیست

لیزردرمانی ستارخان : ابتدای خیابان پاتریس . پلاک 14 . طبقه 5

لیزردرمانی  صادقیه: خیابان صادقیه . بین فلکه اول و دوم. طبقه 4

تلفن شعبات لیزردرمانی پیشگام : 02166576991 

مراکز لیزر درمانی (لیزرتراپی)  پیشگام در غرب تهران جهت دسترسی آسان اهالی ستارخان ، بافرخان ، آریاشهر ، مرزداران ، سعادت آباد ، گیشا ، امیر آباد ، چمران ، توحید ، کاشانی صادقیه ، مرزداران  و جلال ، شهرک غرب. 

 untitled 1

دکتر سپهریان

دکتر سپهریان متخصص طب فیزیکی و درد با بیش‌از پانزده سال سابقه درمان‌های غیر جراحی ستون فقرات و مفاصل دارای مقالات متعدد در زمینه یافتن راه های تشخیصی پاراکیلنیک و درمانی در بیماران با درد مزمن و سندرم های افزایش حساسیت مرکزی مانند فیبرومیالژی می‌باشد.

تماس با ما