سوزن سوزن شدن و خواب رفتگی دست ها و پا ها

سوزن سوزن شدن و خواب رفتگی دست ها و پا ها

گز گز مور مور و سوزن سوزن شدن دست وپا:

احساس سوزن شدن دست و  پا که گاهی با واژه گزگز مورمور و یا خواب رفتگی دست ها و پاها از ان یاد می شود  به علت فشار زیاد یا دایم  بر اعصاب می باشد . این فشار علامت مهمی است هر چند می تواند  خوش خیم و یا  گاهی موقتی باشد.  مثالا هنگامی که دست خود را موقع خواب زیر سر خود می گذارید و یا پاهای خود را برای مدت طولانی روی هم قرار می دهید ، ممکن است این حالت  سوزن سوزن شدن در شما ایجاد  شود   که در این موارد موقتی می باشد.

این سوزن سوزن شدن  اغلب بدون درد است، و بیماران انرا کم اهمیت می پندارند در حالیکه اغلب علامت مهمی می باشد ولی با برداشتن فشار از روی اعصاب که در مراحل ابتدایی غیر جراحی و راحت تر می باشد  از بین می رود.

گاهی حس سوزن سوزن شدن و خواب رفتگی دست ها و پا ها طولانی‌ و شدید است و معمولا بعلائم دیگری  را با خود همراه دارد  مثل درد ( هم در ساق پا و هم در کف دست ها )، خارش، بی حسی و حتی  ضعف عضلات  که در این موارد که اغلب فشار روی عصب بسیار هم پیشرفته شده بیمار به پزشک مراجعه می کند.

در اینچنین مواردی اغلب سوزن سوزن شدن دست و پاها  می تواند  نشانه ای از یک آسیب جدی و پیشرفته تر عصبی، عفونت ، قرار گرفتن در معرض مواد  توکسک و بیماری هایی  مانند  دیابت باشد.  حس سوزن سوزن شدن  دست و پا را در اثر اسیب عصبی  بیماری  نوروپاتی محیطی می نامند  دست می هر چند اگر ذر یک ناحیه باشد ممکن است ناشی از گیر افتادگی و فشار روی عصب در ان ناحیه باشد و مثال بارز این حالت بیماری تانل کارپ در ناحیه مچ  دست می باشد.

با گذشت زمان هر چند ممکن است به ظاهر  علایم بیماری و سوزن سوزن شدن دستها و پاها کم شود اما ذات این  بیماری بدتر می شود و دفعه بعد که علایم ایجاد می شود درمان پیچیده تر و سخت تر می شود.

علل گزگز مورمور و سوزن شدن دست ها و پاها:

  • یکی از مهمترین علل  سوزن سوزن شدن که هم در دست ها و هم در پا ها دیده می شود  به علت بیماری  است. دربیماری دیابت این سوزن سوزن شدن ابتدا در هر دو پا و بالای ساق ایجاد شده  بعد و در مراحل بعدی به  سمت دو دست و بالای بازو می رود حالتی که به ان  دستکش و  جوراب می گویند.
  • سندرم گیر افتادگی  اعصاب :سر دسته  این سندرم ها شامل  سندرم تونل کارپال می باشد که در آن عصب در مچ دست گیر می افتد و فشار روی ان وارد می شود . تشخیص این بیماری با تست نوار عصب و عضله است. در صورتیکه بیمار در مراحماری  کلیه و کبدی  اولیه به پزشک مراجعه کند درمان ان  غیر جراحی و در صورتیکه بیمار دیر مراجعه کند و بر اساس تست نوار عصب و عضله تشخیص نوع شدید برای ان گذاشته شود درمان جراحی می باشد .
  • بیماری های عمومی علت نادری برای گزگز مورمور و سوزن شدن دست و پا می باشد. این بیماری ها شامل   آسیب  های عروقی، ، التهاب مزمن، عدم تعادل هورمونی  خصوصا  کم کاری تیروئید  وتومورهای خوش خیم  و بدخیمی که به اعصاب حمله می کنند می باشند
  • بر خلاف تصور عامه کم خونی و چربی بالا جز موارد نادر و خاص علتی برای سوزن شدن و گزگز مورمور اندام ها نمی باشد.
  • الکلی ها به دلیل سوئ تغذیه و  کمبود ویتامین B1 و ویتامین های مهم  دیگر  دچار نوعی  نوروپاتی محیطی می شوند که باعث سوزن سوزن شدن دستها و پاها می شود.
  • در بسیاری از موارد سوزن سوزن شدن دست ها و پاه ناشی از بیرون زدگی دیسک کمر و دیسک گردن می باشد و این یک علامت مهم و پیشرفته در این زمینه است که درمان های جدی طبی را می طلبد.

راه های تشخیص  سوزن سوزن شدن و خواب رفتگی دست وپا :

مهمترین اقدام معاینه پزشک متخصص  می باشد و  با توجه به معاینات و سوالات ممکن است تست های تشخیصی متنوعی را مطرح کند. مهمترین تست در این زمینه تست نوار عصب و عضله می باشد که عمده علل سوزن شدن و خواب رفتگی دست ها و پا ها را تشخیص می دهد ولی ممکن است پزشک از شما ازمایش خون یا MRI هم بخواهد.

درمان خواب رفتگی و گز گز و مور مور دست و پا:

 تاکید می شود که درمان  بستگی به زمان تشخیص بیماری  و مراجعه بیمار دارد. تا زمانی که سلول های عصبی هنوز کاملا از بین نرفته اند، امکان بازسازی آنها  خصوصا با درمان های ساده تر طبی و غیر جراحی وجود دارد.  از داروهای مرتبط با ترمیم و تخفیف علایم ممکن است  از دسته دارو های ضد افسردگی یا ضد تشنج باشد ولی مطمئنا پزشک شما می داند شما افسردگی و تشنج ندارید !! و از عوارض احتمالی دارو ها هم اگاه است .و انرا به جهت ترمیم بازسازی و تخفیف علایم سوزن سوزن شدو و گزگز مور مور شما تجویز میکند.

البته درمان اصلی خواب رفتگی دست وپا بر اساس علت و تشخیص پزشک متخصص می باشد اما تقریبا تمام علل ان قابل درمان می باشند.مثلا اگر علت خواب رفتگی دست و پا دیسک کمر باشد باید دیسک کمر درمان شود و یا اگر علت سندرم تونل کارپ باشد باید این بیماری درمان شود. اما بسا جای امیدواری است که درمان 90 درصد علل خواب رفتگی دست و پا غیر جراحی است.

 جهت رزرو نوبت با شماره های زیر تماس بگیرید

دکتر سپهریان

دکتر سپهریان متخصص طب فیزیکی و درد با بیش‌از پانزده سال سابقه درمان‌های غیر جراحی ستون فقرات و مفاصل دارای مقالات متعدد در زمینه یافتن راه های تشخیصی پاراکیلنیک و درمانی در بیماران با درد مزمن و سندرم های افزایش حساسیت مرکزی مانند فیبرومیالژی می‌باشد.

تماس با ما