فتق دیسک گردن چیست و درمان آن با روش های بدون جراحی چگونه است؟

دیسک گردن

فتق دیسک گردن چیست؟

یکی از بیماری‌های رایج ستون فقرات فتق دیسک گردن (Cervical herniation disc)  میباشد.  در این بیماری دیسک بین مهره‌های گردن از حالت طبیعی خود خارج شده و موجب ایجاد فشار و التهابی بعضا شدید روی اعصاب ناحیه گردن می شود.

آسیب و بیرون‌زدگی دیسک موجود بین مهره‌های 5 و 6 و مهرهای6 و 7 رایج‌ترین نوع فتق دیسک گردن در بین مبتلایان به این ضایعه می باشد.

فتق دیسک گردن چیست؟

درد فتق دیسک گردن چگونه است؟

اغلب بیماران مبتلا به عارضه فتق دیسک گردن از درد یا بی حسی یا گزگز و مورمور در دست ها و تیر کشیدن  درد در آنها شکایت میکنند . بیشتر اوقات این درد به سمت دست چپ تیر میکشد و این امر موچب میشود عده ای ان را با درد قلبی اشتباه بگیرند و به دنبال درمان بیماری‌های احتمالی قلبی می‌روند. لازم به ذکر است درد دیسک گردن گاهی فقط در دست ها احساس می شود بدون انکه بیماران دردی را در گردن خود احساس کنند.

خوشبختانه عمده بیماران فتق دیسک گردن با ابزارهای جدید درمانی در کلینیک ما به روش های غیر جراحی درمان شده اند و رضایتمندی بیماران در درمان دیسک گردن بیشتر از دیسک کمر بوده است.

میتوانید برای بررسی و انجام مشاوره در مورد روشهای درمانی غیر جراحی فتق دیسک گردن در کلنیک تخصصی پیشگام با شماره‌های 02166576991 و 02166914650 تماس بگیرید.

علائم رایج و خطرناک دیسک گردن

از علائم مشخصه فتق دیسک گردن میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

حس درد منتشره از بالا به پایین در دست‌ها به خصوص دست سمت چپ

 از جمله علائم فتق دیسک گردن خصوصا وقتی تبدیل به دردی مزمن میگردد، درد دستها با حالتی انتشاری از بالا به پایین می‌باشد که بعضا بدون درد گردن است در این صورت بیمار ممکن است ارتباط آن با مشکل دیسک گردن  را به راحتی نپذیرد زیرا برای اغلب افراد ارتباط درد دست با مشکل دیسک گردن بدون وجود درد در گردن عجیب به نظر میرسد.

بسیاری از مراجعان به کلینیک تخصصی پیشگام  به دلیل درد انتشاری دست چپشان جهت پیگیری مسایل قلبی انژیوگرافی‌های متعددی انجام داده‌اند و بارها برای درمان مشکلات ناشی از عوارض قلبی بستری شده‌اند در حالیکه مشکل آنها ناشی از تحریک ریشه‌ای عصبی در کنار دیسک گردن  بدون درد گردن بوده است.

از دیگر علائم رایج تر فتق دیسک گردن میتوان به لاغر شدن بازوها، بی حسی و گزگز، حس مورمور یا خواب‌رفتگی در دست‌ها، کاهش قدرت دست‌ها به خصوص در بازوها و شانه‌ها، اخلال در حرکات ظریف دست مانند نوشتن اشاره کرد.

بی‌اختیاری ادرار و سفت شدن پاها

 یکی از علایم بسیار خطرناک اما غیر شایع فتق دیسک گردن، ناشی از فشار بر روی ریشه‌های عصبی و در موارد نادرتر ناشی از فشار بر روی نخاع است که میتواند موجب عوارضی مانند بی اختیاری ادرار و حتی سفت شدن پاها گردد.

آنچه دیسک گردن را از دیسک کمر خطرناکتر می کند آسیبی است  كه با فشار بر روی نخاع ایجاد می‌ شود. در این حالت بیماران با كاهش قدرت اندام‌های  فوقانی و علائم تحریک سیستم عصبی مرکزی مراجعه می‌كنند. بیمارانی که دیرتر و در مراحل پیشرفته‌تر دیسک گردن (یا دیسک کمر) مراجه کنند به تدریج دچار اختلال در راه رفتن و مشکلاتی در حركات پاها می شوند.

امروزه مراجعه بیماران با مشکل فتق دیسک گردن که با علائمی مثل فشار بر روی عصب روی دست سمت چپ که به خاطر تشخیص اشتباه مشکوک به ابتلا به بیماری قلبی عروقی و حتی سکته قلبی بودند کم نیستند .

دیسک گردن و سرگیجه

 هرچند ارتباط صد درصدی  بین دیسک گردن و سرگیجه از نظر علمی وجود ندارد ، اما آنچه در سالها تجربه در درمان دیسک گردن داشته‌ایم ، بسیاری از بیماران بعد از مانورهایی که برای درمان دیسک گردن می‌دهیم ، سرگیجه شان کاملا خوب می شود. بنابراین توصیه می کنم اگر هم دیسک گردن و هم سرگیجه دارید ابتدا بیرون زدگی دیسک گردن را درمان کنید.

دیسک گردن و سردرد

 برخلاف سرگیجه یکی از شایع ترین علل سردرد ، دیسک گردن و اصولا مشکلات مرتبط با گردن می باشد . بسیاری از این سردردها سالها با برچسب میگرن تحت درمان های دارویی زیاد و طولانی قرار گرفته اند که با درمان دیسک گردن، سردرد به طور معجزه آسایی درمان می شود.

مراحل و شدت دیسک گردن

 • انحطاط دیسک: تغییرات شیمیایی مربوط به پیری موجب می‌شود دیسک‌ها ضعیف شوند، اما بدون فتق.
 • افتادگی: شکل یا موقعیت دیسک با تغییرات جزئی در کانال نخاعی تغییر می‌کند. همچنین برآمدگی یا جلو آمدگی نامیده می‌شود.
 • بیرون زدگی: هسته گوشتی ژل مانند از طریق دیواره تایری شکل (فیبروز حلقه ای) بیرون می‌آید اما درون دیسک باقی می‌ماند.
 • جدایی بافت دیسک یا دیسک جدا شده: هسته خمیری از فیبروز حلقه ای عبور می‌کند و در خارج از دیسک در کانال نخاعی (HNP) قرار می‌گیرد.

مراحل و شدت دیسک گردن

فتق یا بیرون‌زدگی دیسک گردن چه شکلی است؟

در دو عکس MRI زیر میتوانید فتق دیسک گردن خفیف و شدید را مشاهده کنید:

فتق یا بیرون‌زدگی دیسک گردن

فتق دیسک گردن خفیف

فتق دیسک گردن خفیف

فتق دیسک گردن شدید

 علت فتق دیسک گردن چیست؟

با بالا رفتن سن افراد، دیسک‌ها محتوای مایع درون خود را از دست می‌دهند در این شرایط می‌توانند در حالی که بین مهره‌ها قرار دارند، کوتاه‌تر، کم انعطاف‌تر و از کار افتاده‌تر شوند. وقتی یک دیسک آسیب می‌بیند، لایه بیرونی ممکن است پاره شود در واقع فتق دیسک زمانی رخ می‌دهد که لایه بیرونی پاره شود و محتویات درونی دیسک از آن خارج شود.

اگر نشت محتویات درونی دیسک به کانال نخاعی گسترش یابد، موجب ایجاد فشاری روی اعصاب نخاعی می‌گردد. هنگامی که محتوای درونی در تماس با اعصاب نخاعی قرار می‌گیرد، با بروز واکنش‌های الکتروشیمیایی، اعصاب نخاعی تحریک و متورم شده که موجب درد و در شرایط وخیم‌تر از کارافتادگی سیستم عصب عضله‌ای و دیگر اعضای بدن می‌گردد.

فتق دیسک گردن بیشتر در میان افراد میانسال و مسن رایج است.

از موارد زیر نیز میتوان به عنوان دیگر عواملی که میتوانند به روند بیرون‌زدگی دیسک گردن کمک کنند نام برد:

 • اضافه وزن
 • استعمال دخانیات
 • موقعیت‌های بدنی نامناسب هنگام بلند شدن
 • انجام فعالیت‌های شدید مکرر

علاوه بر این، بیرون‌زدگی ‌دیسک می‌تواند به خاطر فشار ناگهانی، حتی کوچک، بروز یابد. این وضعیت می‌تواند در اثر ضربات حین درگیری فیزیکی، سوانح رانندگی یا آسیب های مربوط به ورزش مانند فوتبال یا موج سواری رخ دهد.

ارتباط بیرون زدگی دیسک گردن با شدت علائم فتق دیسک گردن

علایم و درد دیسک گردن لزوما با میزان بیرون زدگی دیسک گردن در ارتباط نیست و حتي اگر به ميزان كم اين بيرون زدگي اتفاق بيافتد به دليل خاصيت آنتي ژنيسيته بالاي آن موجب تحريك سيستم ايمني بدن و يك واكنش التهابي شديد در اين ناحيه مي شود كه بيشتر از اينكه خود ديسک گردن به صورت مكانيكال فشار بياورد، اين حالت تحريك شيميائي التهابي موجب تحريك اعصاب مي شود، كه از بين مهره هاي گردن خارج مي شوند و به دست ها عصب رساني مي كنند و معمولا درگيري ستون اين اعصاب موجب دردهاي شديد دست ها مي شود و در بعضي از موارد درد در خود ناحيه گرفتار (گردن) بسيار كم است يا حتي در مواردی اصلا وجود ندارند. این میزان تحریک پذیری بدن در برابر دیسک بیرون زده از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

بنابراین ممکن است فردی با بیرون زدگی کم دیسک گردن، تحریک پذیری شدید، علایم شدید و بی طاقتی شدید داشته باشد، در حالیکه فردی که فتق دیسک حادتری دارد (حتی با وجود فشار بر روی نخاع)  ممکن است ابراز درد کمتری را عنوان کند وصد البته که مورد دوم بدتر و نیازمند مداخلات بیشتر است. لازم به ذکر است که درمان دیسک گردن به صورت غیر جراحی در هر دو حالت امکان پذیر است.

راه های تشخیص دیسک گردن

تشخیص فتق دیسک گردن با یک معاینه فیزیکی کامل گردن، دست‌ها و اندام‌های پایینی شروع می‌شود. پزشک ستون فقرات، گردن بیمار را برای بررسی انعطاف پذیری، دامنه حرکتی و علائمی که درگیر شدن ریشه‌های عصبی یا نخاع توسط فتق دیسک  را نشان می‌دهد، مورد بررسی قرار می‌دهد. ممکن است از بیمار خواسته شود که نموداری را پر کند که در آن علائم درد، بی‌حسی، سوزن سوزن شدن و ضعف خود را نشان می‌دهد.

پس از معاینه اولیه، برای تشخیص بهتر فتق دیسک گردنی بهتر است از آزمایشات تشخیصی خاصی استفاده شود.

MRI

بهترین تست برای تشخیص فتق دیسک، اسکن ام آر آی (تصویربرداری رزونانس مغناطیسی) است. اسکن MRI می‌تواند هر گونه چرخش عصب ناشی از فتق دیسک گردنی را نشان دهد. ام آر آی به علت خطر پایین و عدم تهاجمی بودن روش، کیفیت تصویر، برای ارزیابی فتق دیسک گردن انتخابی بسیار عالی است.

نوار عصب عضله

نوار عصب عضله برای تشخیص فشار دیسک گردن بر روی عصب ها بسیار تست مهم و حائز اهمیتی است . وجود علائم   Axonal Loss  (آسیب رشته‌های آسیبی) در تست عصب دست و گردن به نفع ضعف پیشرونده عصبی و عدم امکان درمان غیر جراحی می باشد .

سی تی اسکن

اسکن کامپیوتری پرتونگاری مقطعی (سی تی اسکن) تصویر برداری با استفاده از اشعه ایکس می‌باشد که در مشخص کردن بیرون زدگی دیسک گردن تاثیر بسزایی دارد.

میلوگرام

میلوگرام نوعی تصویر برداری اشعه ایکس از کانال ستون فقرات (همراه با تزریق یک ماده شفاف‌کننده  فضاهای نخاعی)؛ که می‌تواند فشار روی نخاع یا اعصاب در اثر فتق دیسک، فرو رفتن استخوان یا تومور را نشان دهد.

چگونه بفهمیم دیسک گردن داریم ؟

اگر شما درد پشت و کتف دارید و درد پشت بازو و یا گزگز و مورمور دست حتما باید برای بررسی احتمال ابتلا به فتق دیسک گردن به پزشک متخصص مراجعه کنید.

درمان دیسک گردن بدون جراحی

درمان اولیه برای فتق دیسک گردن معمولا محافظه کارانه و غیر جراحی است. (پزشک ممکن چند روز تا چند هفته استراحت برای حفظ سطح فعالیت پایین و بدون درد را به بیمار توصیه نماید. این کار به کاهش التهاب عصب ستون فقرات کمک می‌کند. استراحت مطلق (بی حرکت بودن به طور کاملل) به جز در مواقعی خاص اغلب  توصیه نمی‌شود)

علی رغم انکه دیسک گردن یک بیماری بسیار دردناک و سختی است ولی خوشبختانه درمان بدون جراحی دیسک گردن در ۹۰ درصد مردم امکان پذیر است.روش های نوین درمان بدون جراحی دیسک گردن امروزه پیشرفت بسیار زیادی کرده است و موجب شده تا بیماران بی نیاز به روش های جراحی از شر درد خلاص شوند .‌

گردن بند طبی

پزشک ممکن است یک بریس گردن (گردن بند طبی) را به عنوان بخشی از برنامه درمانی تجویز کند. هدف از استفاده از بریس محدود کردن حرکت ستون فقرات، جلوگیری یا کنترل بد شکلی، کاهش بار، کنترل درد و بهبود عملکرد است.

گردن بند طبی برای درمان دیسک گردن

ممکن است بریس پس از عمل جراحی ستون فقرات و برای محافظت بیشتر در زمان بهبوی ستون فقرات تجویز شود. بریس گردن می‌تواند در هنگام درمان فتق دیسک گردن و به شکل موقتی توصیه گردد. انواع و طرح‌هایی مختلفی از گردن بند برای درمان یک ناحیه یا ترکیبی از نواحی ستون فقرات موجود است.

دکتر سپهریان صرفا برای درمان دیسک گردن فقط از گردن بند ابری نرم استفاده می کند آن هم حداکثر برای دوهفته ! بعد از دو هفته استفاده از گردن بند طبی برای کنترل درمان دیسک گردن در هنگام کار و رانندگی به شرط انجام ورزش دیسک گردن مجاز است .

گردن بند ابری نرم برای درمان دیسک گردن

دارو برای دیسک گردن

 • NSAID ها، مانند ایبوپروفن، به کاهش تورم و درد کمک می کنند باید در نظر داشته باشید داروهای NSAID می‌توانند باعث خونریزی معده یا مشکلات کلیه در افراد خاص شوند.
 • ممكن است داروهای مسکن تجویز شود.
 • آرامبخش‌های عضله، درد و اسپاسم عضلانی را کاهش می‌دهند.

تزریق استروئید

تزریق استروئید ممکن است به کاهش التهاب کمک کند. داروهای استروئیدی به فضای اپیدورال تزریق می‌شوند. فضای اپیدورال بین نخاع و مهره‌ها می‌باشد. ممکن است داروهای مسکن همراه با استروئید به بیمار داده شود.

درمان گیاهی دیسک گردن

در درمان گیاهی برای دیسک گردن توصیه ما استفاده از سیاهدانه و عسل یک قاشق صبح و یک قاشق شب می باشد. استفاده از دارچین و زنجبیل هم در غذا مفید می باشد . موارد فوق التهابات بدن را کم می کند.

 سردیجات بخصوص دوغ در هنگام خواب مصرف نکنید و اگر به ناچار مصرف کردید همزمان و به فاصله کوتاهی از آن از یک گرمی مانند خرما استفاده کنید.

درمان دستی یا اصطلاحا جااندازی دیسک گردن

درمان دستی یا اصطلاحا جااندازی دیسک گردن

پزشک ممکن است فیزیوتراپی را توصیه نماید، هر چند فیزیوتراپی کمک کننده است ولی عموما در درمان دیسک گردن نیاز به انجام کارهای گسترده تری می باشد.  . درمان فیزیکی ممکن است شامل کشش گردن و در نحوه مدرن و جدید آن دکامپرشن و کشش گردن با تخت چاتاناگا که با ایجاد پدیده واکیوم موجب آزاد سازی عصب می شود،  ماساژ ملایم، درمان با یخ و گرما، اولتراسوند، درمان رادیوفرکانسی، تحریک الکتریکی عضلات و تمرینات کششی باشد.

داروهای درد و آرامبخش‌های عضلانی نیز ممکن است در ترکیب با درمان فیزیکی مفید باشند ولی باید موقت استفاده شوند. استفاده طولانی مدت از مسکن‌ها و NSAIDها بعضا عوارض غیر قابل جبرانی به همراه دارند.

يكي از راههای اصلي و اولیه درمان دیسک و ازجمله دیسک گردن در کلینیک پیشگام كاهش التهاب در مقطع حاد در منطقه مورد نظر به كمك دستگاه های پیشرفته و داروهای ضد التهاب و سپاس کاهش حجم دیسک با کمک دکامپرشن درمانی تریتون می‌باشد. تنظيم راستای ستون فقرات به كمك درمان دستی که لزوما توسط متخصصین طب فیزیکی و کایروپراکتیک های کلینیک پیشگام انجام می شود از جمله مهمترین اقدامات است همچنین غیر فعال کردن نقاط ماشه ای فعال در مسیر درد توسط طب سوزنی، اسنفاده از اوزون درمانی و رادیوفرکوانسی و پلاسما وان و تزریقات تخصصی کمک شایان توجهی به بیمار می‌کند

استفاده از کشش درمانی نوین با تخت دکامپرشن (خریداری  شده از آمریکا در سال 2018 ) موجب کشش مهره و کاهش و حتی حذف بیرون زدگی دیسک گردن می شود. کشش دکامپرشن در طی جلسات متوالی درمان به همراه استفاده از گردن بند‌های پنوماتیک می تواند در درمان دیسک گردن نقش موثری داشته باشد.

بعد از درمان مرحله حاد و به محض کاهش درد ، تقويت عضلات اطراف گردن و عضلات كمربند شانه‌اي جهت تقويت عضلات و پيشگيري از عودهاي مكرر و درمان قطعی دیسک گردن ، جزئی لاینفک می‌باشد. توجه داشته باشید برای اینکه دیسک گردن شما عود نکند علاوه بر ورزش دیسک گردن باید عضلات سینه‌ای و پشتی خود را هم تقویت کنید.

بيماران ديسک گردن اگر به  صورت ترکیبی  به خصوص با دکامپرشن و طب سوزنی و لیزر دیسک گردن و مانیپیولاسیون  همه با هم قرار بگیرند ، کنترل دیسک گردن بدون جراحی در ۹۰ درصد بیماران امکان پذیر است. در واقع می توان گفت بهترین فوق تخصص دیسک گردن هم در شرایطی برای درمان دیسک گردن موفق است که از تمام شیوه هایی که موجب درمان هر دو قسمت التهاب و فشار مکانیکی دیسک گردن است، استفاده کند .

در كلينيك طب فيزيكي و توان بخشي پیشگام با دستگاه هاي مجهز تنظيم و تطبیق ستون فقرات ، فيزيوتراپي ، استفاده از جريان هاي الكتريكي سطحي و عمقي ، طب سوزنی جهت باز كردن عضلات و اعصاب درگیر ، كشش دستگاهی دکامپرسیون پیشرفته و ازن تراپی و رادیوفرکانسی و پلاسما، تمرينات تخصصي با درمان‌های غير جراحي ديسک گردن به شما كمك خواهيم كرد. تقریبا نظر تمام اساتید دنیا که دارای فوق تخصص گردن و ستون فقرات می باشند این است که درمان دیسک گردن به صورت کنترلی تا ۹۰ درصد بدون جراحی امکان پذیر است.

کلنیک تخصصی پیشگام : ۶۶۵۷۶۹۹۱  _ ۰۹۱۲۸۹۴۰۳۳۱

پی آر پی برای فتق دیسک گردن

پی آر پی برای فتق دیسک گردن

پلاسمای غنی با پلاکت (پی ار پی) یک روش ایمن، موثر و کاملا طبیعی برای بهبودی مفاصل آسیب دیده است.  پی آر پی شامل یک نمونه کوچک از خون شما می‌باشد، که در یک سانتریفیوژ چرخانده می‌شود تا پلاکت‌ها را جدا کند و سپس به قسمت آسیب دیده تزریق می‌شود. تحقیقات پزشکی و مطالعات گسترده منجر به کشف مزایای فوق العاده ارائه شده توسط PRP برای بیماران مبتلا به درد ناشی از فتق دیسک شده است که هدف آن افزایش توانایی بدن برای بهبود طبیعی خود می‌باشد.

درمان با PRP برای درمان آرتروز و منیسک و رباط زانو و همچنین درد شانه و کتف را پیشنهاد میشوند ولی PRP برای درمان دیسک گردن را با توجه به مطالعات محدودی که تا به حال انجام شده پیشنهاد نمیشود.

اوزون درمانی برای درمان فتق دیسک گردن

اوزون درمانی برای درمان فتق دیسک گردن

محققان در حال جمع‌آوری مستنداتی در حمایت از  درمان دیسک گردن  غیر جراحی هستند که ممکن است به اندازه عمل جراحی موثر واقع شود، بدون آنکه عوارضی به دنبال داشته باشد. این روش غیر جراحی، اوزون‌درمانی می‌باشد.اوزون درمانی دیسک گردن در کشورهای اروپایی بر خلاف امریکا طرفداران زیادی دارد .

عملکرد اوزن‌ درمانی در درمان دیسک گردن چگونه است

 اوزون درمانی دیسک گردن به دو شیوه انجام می شود. یکی در کنار دیسک و جهت کاهش التهاب و افزایش قدرت ترمیم و دیگری در اطاق عمل و مستقیم در داخل دیسک گردن . نوع اول کاملا بی خطر و در عمده بیماران بسیار موثر است .در نوع داخل دیسک گاز اکسیژن-ازن به دیسک بین‌ مهره‌ا‌‌ی بیرون‌ زده در گردن تزریق می‌شود. یک سوزن به طور مستقیم به دیسک وارد شده و حجم داخل دیسک را کاهش می‌دهد. این کاهش حجم به علت اکسیداسیون پروتئوگلیکان می‌باشد که پروتئین موجود در مرکز ژل مانند دیسک (موسوم به پالپوزوس نوکلئوس) است. هنگامی که حجم دیسک کاهش می‌یابد، فشار بر اعصاب نیز کاهش می‌یابد. این به نوبه خود، باعث کاهش میزان درد شما در ناحیه گردن می‌شود.

مزایای اوزن‌ درمانی دیسک گردن چیست

 علاوه بر زمان بهبودی کوتاه‌تر و میزان عوارض کمتر از عمل جراحی، مزایای دیگر اوزن درمانی عبارتند از:

 • با حداقل تهاجم همراه است.
 • یک روش سرپایی است.
 • زمان اجرای آن کوتاه است.
 • هزینه آن بسیار کمتر از عمل جراحی است.
 • یک روش بدون درد است.
 • جدیدترین روش کاهش التهاب دیسک گردن می باشد.
 • یک روش ترمیمی بسیار سالم می باشد .

در اروپا اوزون درمانی دیسک گردن بسیار رایج است .

درمان کم آبی دیسک گردن:

هرچند خوردن آب فراوان برای تمام بیماران مبتلا به دیسک توصیه می شود ولی توجه کنید که کم آب شدن دیسک گردن اولین علامت فشار بر روی دیسک بوده و به معنی کم آبی بدن نیست و باید درمان های رایج دیسک از جمله دکامپرشن و ورزش دیسک گردن برای آن انجام شود.

جااندازی، مانیپیولاسیون یا کایروپراکتیک

جااندازی، مانیپیولاسیون یا کایروپراکتیک برای درمان گردن درد

چون برطرف شدن وضعیت غیر طبیعی و یا بیرون‌زدگی مهره خصوصا در بیماران دارای فتق دیسک کمر یا دیسک گردن  معمولا با صدایی شبیه جا افتادن استخوان همراه می باشد بسیاری به آن جا اندازی دیسک کمر یا جا اندازی دیسک گردن می گویند . اما در واقع جا اندازی به آن مفهومی که در ذهن ماست صورت نمی گیرد و وضعیت مهره مختصرا از یک وضعیت ثابت به یک وضعیت متحرک و مانند بقیه مهره ها باز می گردد و به این طریق دیسک کمر و دیسک گردن در یک وضعیت بهتری قرار می گیرند که موجب تاثیر بهتر سایر درمان ها میشود.

گاهی این سوال مطرح می شود که آیا به اصطلاح این جا اندازی دیسک کمر و دیسک گردن موجب صدمه به خود دیسک هم می شود یا نه؟ معمولا اگر این تکنیک ها که با هدف تصحیح فرم قرارگیری مهره و متحرک سازی انجام می شود، توسط پزشک متخصص به کار برود عملکردی مثبت به همراه خواهد داشت و اغلب منجر به صدمات جدی نخواهد شد. هر چند معمولا بیماران در حد 1 تا دو روز ممکن است در منطقه حرکت داده شده درد داشته باشند.

جا اندازی دیسک گردن یا به اصطلاح مانیپولاسیون ستون فقرات  گردنی اگر در جای مناسب و بجا به کار برده شود بسیار موثر است اما نباید به عنوان تنها درمان دیسک کمر و دیسک گردن و یا معجزه ای منحصربفرد در درمان دیسک کمر و دیسک گردن به آن نگریست. در نظر داشته باشید که آزاد شدن ناگهانی عصب از کنار دیسک گردن موجب احساس درد ناگهانی ناحیه گردن می شود .

درمان دیسک گردن با لیزر و مکانیسم لیزر درمانی دیسک گردن

درمان دیسک گردن با لیزر و مکانیسم لیزر درمانی دیسک گردن

لیزرها، خصوصا لیزرهای با فرکانس بالا، اگر به صورت صحیح و در منطقه آسیب دیده مانند محل فتق دیسک  گردن و یا دیسک کمر به کار برده شوند تاثیرات بسیار مثبتی دارند و می توانند بسیاری از التهابات در منطقه ضایعه را کاهش دهند.

 همچنین  لیزر در گردن درد و اصولا صدمات اسکلتی – عضلانی با بالا بردن ماده تغذیه ای داخل سلول می تواند موجب ترمیم سلول تخریب‌شده میگردد و به فرآیند بازسازی بدن در ترمیم کمک کند.

لیزر همچنین قدرت انعطاف پذیری بافت های اسکلتی – عضلانی را بالا برده و موجب کاهش اسپاسم در عضلات سر و گردن می شود و از این طریق به درمان درد گردن کمک می کند.

لیزر همچنین تاثیرات بسیار مثبت و سازنده‌ای بر روی اعصاب صدمه دیده در اثر فتق دیسک گردن یا عصب های تحریک شده در اثر ارتروز گردن می‌گذارد. لیزر قادر است تحریک‌پذیری عصب را کم کرده و ترمیم آنرا به شدت تسریع بخشد.

لیزر نه تنها در درمان درد گردن باید در نقاط مناسب بدن استفاده شود بلکه باید میزان استفاده از آن هم مناسب و کارآمد باشد، اگر لیزر درست استفاده نشود هیچ تاثیری جز اتلاف هزینه و زمان برای بیمار به همراه نخواهد داشت.

باید این مسئله را در نظر داشت که اگرچه استفاده از لیزر در درمان فتق دیسک گردن بسیار موثر است ولی باید به عنوان روش درمانی مکمل در کنار دیگر روش‌های درمانی برای بیمار به کار رود.

درمان کم آبی دیسک گردن:

شاید بتوان استفاده از تخت دکامپرشن که به عنوان روشی نوین در درمان بیرون‌زدگی دیسک گردن در بین متخصصان امر پذیرفته شده است را بهترین راه درمانی در این زمینه معرفی کرد. در کلینیک پیشگام نیز بهترین روش در درمان قطعی فتق دیسک گردن بدون جراحی استفاده از دکامپرشن تراپی در نظر گرفته می‌شود . آنچه که واضح و مبرهن است هدف از درمان فتق دیسک گردن درمان علایم دیسک در بیمار می باشد نه درمان‌ او به شیوه ای که در تصویر برداری MRI گردن خبری از زائده‌های مهره و دیسک گردن نباشد.

استفاده از تخت دکامپرشن

استفاده از تخت دکامپرشن برای درمان گردن درد

امروزه یکی از  بهترین روش‌های درمان فتق دیسک گردن بدون نیاز به جراحی، استفاده از تخت دکامپرشن می‌باشد . تخت دکامپرشن موجب می شود مهره ها به طرفین کشیده شوند و به خاطر فضای خالی به وجود آمده، دیسک آزرده به سمت فضای خالی ایجاد شده بین مهره‌ها می رود. این اتفاق موجب شده تا ‌ابتدا دردهای منتشره در دست کم شود و سپس درد گردن به مرور از بین برود. از نظر متخصصین امر، بهترین درمان ترکیبی در مواجه با فتق دیسک گردن استفاده از تخت دکامپرشن است که موجب کاهش فشارهای مکانیکی و التهابی دیسک می شود .

درمان کم آبی دیسک گردن:

در نظر داشته باشد که بهترین پزشکان و متخصصان ستون فقرات نیز در شرایطی می‌توانند به درمان عارضه‌های گوناگون دیسک گردن در بیماران کمک کنند که مجوعه‌ای از درمان‌های مکمل با همکاری خود بیمار در رعایت نکاتی ساده و ابتدایی (خصوصا در استفاده از موبایل و کامپیوتر) همراه شود

تشحیص و درمان گردن درد

 

درمان نقاط ماشه ای و رفلکسولوژی نیز روش های کمکی دیگری برای درمان دیسک گردن می باشد.

طب سوزنی

در سال 1975 سازمان بهداشت جهانی WHO رسما طب سوزنی را به عنوان یک درمان موثر در دیسک کمر و دیسک گردن با انتشار به پا ها یا دست ها  تأیید کرد و سازمان FDA هم آنرا در کلاس II درمان (مطمئن و موثر) قرار داده است. روشهای استفاده از طب سوزنی  در درمان رادیکولوپاتی بسیار متعدد بوده و از روشهای مبتنی بر فلسفه شرقی و تئوری انرژی (chi) و عدم تعادل در کانالهای مختلف آن تا فلسفه غربی و درگیری Trigger Pointهای قلمرو اعصاب و عضلات درگیر و …و تئوری های میوفاسیال منطبق می باشد . تقریبا درمان غیر جراحی  دیسک گردن بدون طب سوزنی امکان ناپذیر است‌.

طب سوزنی برای درمان گردن درد

رادیکولوپاتی  که در بسیاری از موارد با  درد دیسک کمر و یا درد دیسک گردن (همراه با انتشار به پا ها یا دست‌ها)  معادل میشود. نوعی سندرم با نشانگان و علائم خاص خود می باشد که عمدتا ناشی از تحریک ریشه اعصاب بوده و از دو واژه radicula به معنی ریشه و pathos به معنی بیماری تشکیل شده است

نشانه اصلی فتق دیسک گردن انتشار درد به دست‌ها همراه با بی حسی و گزگز شدن  و مور مور، خواب‌رفتگی و سوزن سوزن شدن  می باشد که با توجه به علت و میزان فشار  و واکنش‌های التهابی ثانویه می‌تواند طیفی از علایم با دردهای خفیف و تناوبی تا دردهای بسیار شدید و غیر قابل تحمل را ایجاد کند.

درمان بیرون‌زدگی دیسک گردن از دیرباز مورد مناقشه بوده است و بر اساس کتب  مختلف پزشکی تا 90 درصد بدون نیاز به جراحی  می‌باشد. در کنار درمانهای استاندارد توانبخشی مانند استفاده از روش‌های مختلف فیزیوتراپی و با توجه به مقاوم بودن بسیاری از علائم درد به روش‌های درمانی کلاسیک، درمانهای آلترناتیو و در راس آن  طب سوزنی مورد توجه خاص می باشند.

مکانیزم کارکرد طب سوزنی در کاهش درد و درمان تحریک ریشه عصب ، بسیار گسترده و عمیق می باشد و با حدود 8 مکانیسم مختلف یکی از موثرترین درمان های بی ضرر  در تمام دنیا جهت کنترل و درمان فتق دیسک گردن مطرح شده است .

درمان خانگی دیسک گردن و درمان دیسک گردن در منزل:

در درمان دیسک گردن در منزل جز لاینفک درمان یعنی ورزش های گردن جایگاه خاصی دارد. یعنی پیشرفته ترین روش درمان دیسک گردن به شرطی موثر است که ورزش های گردن در منزل انجام شود .

 

درمان کم آبی دیسک گردن:

توجه به این نکته بسیار حائز اهمیت است که ورزش و رعایت ارگونومی دو رکن اساسی درمان درد گردن با هر علتی می باشند.

 

ورزش های دیسک گردن و درمان دیسک گردن با ورزش

1. در شرایطی که مقابل آینه ایستاده اید ، دست خود را بر روی سر قرار دهید و مطابق شکل و بدون اینکه گردن شما زاویه پیدا کند، در هر 4 جهت، دست خود را به گردن و گردن را به دست خود فشار دهید. نیازی نیست که فشار زیادی وارد کنید و کافی است که 30 درصد توان خود را اعمال کنید. این مجموعه ورزش را 5 نوبت در روز انجام دهید.

 

ورزش های دیسک گردن و درمان دیسک گردن با ورزش

2. مطابق شکل شانه خود را بالا بیاندازید و تا 10 شماره بشمارید و دوباره ان را پایین بیاندازید.

 

ورزش های دیسک گردن و درمان دیسک گردن با ورزش

(ورزش های شماره ۱ و ۲ جز ورزش های ویلیامز برای دیسک گردن  می باشد.)

3. در شرایطی که دست خود را زیر صندلی یا زیر باسن خود قرار دادید ، دست مقابل را از بالای سر پشت گوش خود بگزارید و وانرا به سمت شانه مطابق شکل بکشید. 15 ثانیه هر کشش را انجام دهید و سپس استراحت کنید. 5 مرتبه به صورت متناوب برای هر سمت این ورزش را انجام دهید.

ورزش های دیسک گردن و درمان دیسک گردن با ورزش

4. این ورزش که با عنوان شنا سوئدی روی دیوار هم شناخته می شود با تقویت عضلات کمربند سینه ای و پشت موجب کاهش فشار بر روی عضلات گردن می شود.

ورزش های دیسک گردن و درمان دیسک گردن با ورزش

5. انگشتان خود را روی چانه قرار دهید و سر را  مطابق شکل به  عقب فشار دهید. تا 10 شماره نگه دارید و بعد از کمی استراحت دوباره آنرا تکرار کنید. مجموعا 10 مرتبه این کار را انجام دهید.

ورزش های دیسک گردن و درمان دیسک گردن با ورزش

در درمان خانگی دیسک گردن شاید بری بیمارانی که دسترسی به تخت دکامپرشن و سیستمهای پیشرفته فیزیکی برداشتن فشار بر روی دیسک ندارند استفاده از گردن بندهای بادی موثر باشد.

گردن بند پنوماتیک

ورزش های مضر برای دیسک گردن

ورزش هایی که در حین امجام آن احتمال  ضربه به سر وجود داشته باشد (مانند فوتبال و…) و همچنین ورزش هایی که در آن‌ها فشار روی گردن اعمال میشود ورزش های مضر برای دیسک گردن می باشند.

  جراحی دیسک گردن

بیرون زدگی دیسک گردن  زمانی بحرانی می‌شود که به نخاع،  فشار بیاورد و موجب علائم میلوپاتی (آسیب حاد نخاعی) شود و اینجاست که تنها راه درمان جراحی است. بیماران تحت نظر پزشك متخصص كه بعد از حدود دو ماه به روش‌های درمانی غیر جراحی  پاسخ ندهند و يا حتی علائم پيشرونده عصبي همانند افتادن مچ دست یا ضعف شدید در معاینه پزشکی داشته باشند و يا علائم ادراري مدفوعي همانند بي اختياری پيدا كنند نیازمند برداشتن فشار از روی سیستم عصبی و نخاعی به روش جراحی می‌باشند. در واقع در این شرایط است که راهی جز جراحی دیسک گردن وجود ندارد . خوشبختانه این علامت تنها در ۵ درصد بیماران دیسک گردن ظاهر می شود و لذا اورژانس جراحی دیسک گردن عملا بسیار نادر می باشد.

جراحی دیسک گردن

اگر گزینه‌های درمان محافظه کارانه، مانند درمان فیزیوتراپی   و داروها باعث کاهش یا اتمام درد نشد، پزشک ممکن است عمل جراحی را توصیه کند. مانند هر جراحی دیگر، سن بیمار، سلامت کلی و سایر مسائل در هنگام جراحی بررسی می‌شوند.

همانند تمام جراحی ها   عمل جراحي دیسک  هم بدون عارضه نمي‌باشد. اگر بيمار علایم ادراری- مدفوعی داشت یا به درمان غیر جراحی پاسخ نداد در صورتیکه جراح تبحر كافی داشته باشد و بیمار مشکل خاص دیگری نداشته باشد احتمال بروز عوارض پس از عمل جراحي کمتر می شود .

عوارض ناشی از جراحی دیسک گردن  شامل عفونت , چسبندگی اطراف رشته های نخاع , قطع رشته های نخاع   و آزاد سازی ناقص رشته هاي عصب حين عمل

اگر اين عوارض بروز كند، ممكن است بيمار بعد از عمل احساس بهبودی پيدا نكند يا حتی احساس كند درد و ضعف بيشتري ایجاد شده است.

بعد از جراحی دیسک گردن هم ادامه فعالیت های توانبخشی به خصوص ورزش های مربوط به دیسک گردن را اهمیت حیاتی دارند.‌

10 توصیه طلایی دکتر سپهریان برای درمان دیسک گردن

 1. درهنگام مطالعه سعی کنید صفحه مطالعه خود را بالا بیاورید. کسانی که ساعات طولانی مطالعه می کنند و کلیه کسانی که دیسک گردن دارند، بهتر است از کتاب یار (پایه نگه‌دارنده کتاب) برای مطالعه استفاده کنند.
 2. هر 30 دقیقه در حین کار باید از جای خود بلند شوید و چند ورزش گردن را انجام دهید . به این ترتیب توان عضلات را برای مراقبت از دیسک گردن و جلوگیری از بیرون زدگی آن تقویت می کنید.
 3. حتما از صندلی هایی استفاده کنید که دسته داشته باشد و در هنگام مطالعه دست خود را بر روی دسته صندلی قرار دهید.
 4. در فاز حاد درد دیسک گردن برداشتن اجسام بیش از 2 کیلوگرم ممنوع است . هر جسمی را که بلند می کنید آن را به بدن خود بچسبانید و از وسط بلند کنید.
 5. جز در موارد بسیار خاص به تلفن همرا خود نگاه نکند. هر 10 تا 12 درجه که سر شما خم می شود فشار بر دیسک شما تا چندین کیلوگرم (بسته به وزن سرتان) اضافه می کند.

10 توصیه طلایی دکتر سپهریان برای درمان دیسک گردن

با پدیده روزافزون استفاده از موبایل دیسک گردن بزودی دچار سونامی خواهد شد.

6. در هنگام رانندگی و خواب از گردن بند های ابری نرم استفاده کنید

7. بالش شما باید به گونه ای باشد که گردن شما چه در خوابیدن به پهلو و چه پشت در زاویه ای مناسب مورد حمایت قرار دهد و ستون فقرات را در این حالت موازی با تخت یا زمین نگه دارد.  در این حالت کمترین فشار روی دیسک گردن وارد می شود. نیازی به تهیه بالش‌های گران قیمت ندارید.

توصیه طلایی دکتر سپهریان برای درمان دیسک گردن

8.    دمر یا روی شکم خوابیدن فشار زیادی را به دیسک گردن وارد می کند از این حالت بپرهیزید.
9.  هیچ سیستم درمانی به اندازه ورزش های گردن در کنترل طولانی مدت علایم دیسک گردن به شما کمک نمی کند . ورزش های گردن را به صورت رفتاری روزانه و روتین در برنامه زندگی خود بگنجانید.

10.   در هنگام رانندگی اگر مجبور به دنده عقب شدید برای جلوگیری از فشار به دیسک گردن از نیم تنه بچرخید و صرفا سر خود را به عقب خم نکنید.

در درمان خانگی دیسک گردن شاید بری بیمارانی که دسترسی به تخت دکامپرشن و سیستمهای پیشرفته فیزیکی برداشتن فشار بر روی دیسک ندارند استفاده از گردن بندهای بادی موثر باشد .

دکتر سپهریان

دکتر سپهریان متخصص طب فیزیکی و درد با بیش‌از پانزده سال سابقه درمان‌های غیر جراحی ستون فقرات و مفاصل دارای مقالات متعدد در زمینه یافتن راه های تشخیصی پاراکیلنیک و درمانی در بیماران با درد مزمن و سندرم های افزایش حساسیت مرکزی مانند فیبرومیالژی می‌باشد.

تماس با ما