درد پاشنه پا و درمان خار پاشنه

 

درد پاشنه پا

خارپاشنه

 

خار پاشنه مهمترین علت درد پاشنه می باشد. خار پاشنه نام قدیمی بیماری ای میباشد که در اثر التهاب درفاسیای کف پا ایجاد می شود. فاسیای کف پا یک باند  فیبروزی پهن می باشد که در کف پا از پاشنه به سمت  انگشتان پا کشیده می شود. التهاب طولانی مدت فاسیا که خود علل متعددی دارد ، می تواند باعث رسوب کلسیم در محل اتصال فاسیا به پاشنه پا شود که رسوبات به تدریج موجب ایجاد زایده استخوانی در محل حداکثر التهاب می شود. بنابراین خود خار پاشنه ناشی از زایده ایست که در اثر التهاب در کف پا حاصل می شود.  درد در خار پاشنه ، به صورت دردی گنگ و گتهی شدید است که معمولا صبح در هنگام بلند شدن از خواب و در چند قدم اول حداکثر می باشد ؛

کلنیک پیشگام با در اختیار داشتن متخصصین مجرب طب فیزیکی و در کنار آن دستگاه های پیشرفته مانند شاک ویو ، لیزر های پرتوان نسل جدید ، رادیوفرکوانسی و کلیه دستگاه های مدرن دیگر به عنوان یکی از تخصصی ترین بهترین  مراکز درمان درد پاشنه در تهران آماده پذیرای بیماران می باشد . 

تلفن های کلنیک پیشگام : 66576991 -  09128940331

 

محل احساس درد در  دو نقطه شایع تر می باشد یکی مرکز پاشنه و دوم  لبه داخلی پاشنه و کف پا   ؛ در برخی موارد خار در عکس ساده رادیولوژی دیده می شود بدون ایکه فرد علایمی داشته باشد.

درد ناشی از خار پاشنه یا اسم اصلی و علمی ان پلانتار فاسیت  در اولین قدم بعد از استراحت طولانی مدت  مثلا بعد از بیدار شدن از خواب یا نشستن طولانی ایجاد می شود و علاوه بر این راه رفتن روی سطوح  نا هموار  یا سفت و حمل اشیاء سنگین هم می تواند منجر به افزایش درد شود.

علل ایجاد خار پاشنه 

- اضافه وزن (خار پاشنه در افراد چاق بیشتر می باشد)

- اافزایش ناگهانی وزن حتی در افراد لاغر اندام مثلا  در دوران بارداری

- صافی کف پا بع عنوان یکی از مهمترین علل

-  کوتاهی و یا گرفتگی عضلات پشت ساق پا

-  دردهای انتشاری از کمر به سمت پا ها

- پوشیدن کفش های غیر استاندارد یعنی هم کفش های با پاشنه خیلی بلند و تنگ  و هم  بر عکس کفش های بدون پاشنه و صاف

عکس خار پاشنه در یک نگاه

 البته تصویر خار پاشنه همیشه به این واضحی نیست و این حالت شاید در بسیاری از مارد خار پاشنه دیده نشود.

درمان درد پاشنه

مهمترین اقدام درمانی پیدا کردن علتی است که موجب ایجاد التهاب در پاشنه شده است مثلا ایا مشکلات کف پا مثل صافی کف پا یا حتی قوس بیش از حد در پا وجود دارد یا دردهای مخفی کمری یا نقاط ماشه ای فعال در عضلات اندام تحتانی وجود دارد و....

اما در مقطع حاد بیمار باید از سطح فعالیت خود بکاهد ,  پیاده روی را کم کند ,  بشتر با ماشین مسافرت درون شهری خود را انجام دهد از ایستادن به مدت طولانی پرهیز کند.

کاهش وزن موجب کاهش فشار بر پاشنه با هر علتی می تواند باشد.

استفاده از پد پاشنه : پد مخصوص خار پاشنه تا زمان ویزیت پزشک می تواند کمک کننده باشد هر چند بسیاری از بیماران نیاز به کفی و کفش های تخصصی تر متناسب با بیماریشان خواهند داشت ، این کفی ها بعد از اسکن و زیر نظر متخصص طب فیزیکی و با توجه به مشکل پای هر فرد بر اساس اطلاعاتی که توسط اسکن پا گرفته شده توسط دستگاه خودکارCNC ساخته شده و به بیمار عرضه می گردد.

 

انجام ورزش هایی که در خار پاشنه مؤثر هستند 

ورزش های کششی کف پا و عضلات پشت ساق پا  که به صورت کامل توسط متخخصین کلنیک به طور جداگانه به بیماران آموزش داده می شود جز لاینفک درمان خار پاشنه می باشد.

 درمان  خار پاشنه

استفاده از یخ : ماساژ یخ حدودا 10 دقیقه روی پاشنه پا خصوصا هنگام بر خواستن از خواب و شب قبل از استراحت در کاهش التهاب کمک کنند است.

مصرف داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی با دوز صحیح ودر کوتاه مدت کمک کنده می باشد.

لیزردرمانی خار پاشنه: استفاده از لیزر پرتوان در کاهش شدید التهابات پا کمک کننده است.

فیزیوتراپی خار پاشنه: با مدالیتی های جدید خود مانند شاک ویو و لیزر های پرتوان و مدالیتی های مرسومی مانند اولتراسوند می تواند کمک کننده باشد.

تحریک الکتریکی با سوزن یا طب سوزنی الکتریکی: استفاده ار الکترواکوپانکچر در کنار رعایت سایر اصول در کنترل درد بسیاری از بیماران در تجربه ما کمک کننده است

اوزون درمانی خار پاشنه : جدید ترین درمان خار پاشنه ازن درمانی خار پاشنه می باشد. ازن درمانی خار پاشنه بر خلاف کورتن عوارضی ندارد و محدودیتی در تزریق وجود ندارد. 

تزریق  امپول کورتیزون : در صورت عدم بهبودی و به عنوان اخرین خط درمان تزریق های تخصصی در کف پا استفاده می شود.

شاک ویو تراپی: درمان خار پاشنه با شاک ویو یکی از روش های بسیار موثر و جدید درمان می باشد که بین 5 تا 10 جلسه حداقل طول می کشد و بسیاری از مزایای درمانی آن مدت ها بعد از درمان مشخص می شود.

درمان گیاهی خار پاشنه 

هر چند سیاهدانه خصوصا در ترکیب با عسل در بسیاری از درمان های اسکلتی عضلانی از جمله خار پاشنه عنوان شده ولی بهترین درمان گیاهی خار پاشنه استفاده از روغن های گیاهی مانند روغن سیاهدانه و روغن زیتون جهت آزادسازی فاسیا  کف پا می باشد

درمان خار پاشنه در طب سنتی

بهترین کار در طب سنتی جهت درمان خار پاشنه ماساژ فاسیای کف پا و بادکش کردن کف پا و عضلات ساق پا می باشد. استفاده از تکنیک های رفلکسولوژی که یکی از درماان ها ی سنتی چین می باشد هم تاثیر به سزایی در درمان درد پاشنه دارد.

درمان قطعی حار پاشنه چیست 

درمان قطعی خار پاشنه استفاده از درمان ترکیبی شامل شاکویو تراپی ، لیزر ، رادیوفرکوانسی ، کفی تمام طول طبی  و درمان های دستی می باشد. البته شاید در پاسخ به این سوال که بهترین درمان خار پاشنه چیست بدون شک باید بگوییم شاک ویو تراپی پزشک معالج و کشش فاسیای کف پا بیمار دو تکنیک اصلی درمان خار پاشنه می باشند.

جراحی خار پاشنه آیا امکان پذیر است

جراحی خار پاشنه بسیار بسیار نادر است و عموما هم جواب جراحی خار پاشنه خوب نیست.

 

در پایان فراموش نمی کنیم که خار پاشنه یک علامت است و علت انرا باید درمان کنیم در غیر اینصورت عودهای مکرر محتمل است.

مفتخریم در کلنیک طب فیزیکی پیشگام مجموعه کاملی از درمان های روز دنیا در درد های پاشنه پا و فاسیت پا  را به بیماران ارئه می کنیم.