آرنج درد

 

درد آرنج

درد آرنج اغلب بسیار مبهم می باشد و علی رغم اینکه درد آن شاید در مجموع به اندازه درد گردن خطرناک نباشد اما چون آرنج نقش بسیار مهمی در خم و راست کردن ساعد دارد ودر عمده حرکات اندام های فوقانی آرنج نقش دارد لذا درد آن برای بیمار ازار دهنده و مانع حرکات روزانه می باشد.

دو مساله مهم در مورد درد ارنج وجود دارد که در بیماران بسیار زیاو مشاهده کرده ام. یکی اینکه در بسیاری از موارو درد ارنج خود را ممکن است به صورت درد روی دست و یا حتی درد بازو نشان دهد . به جرات شایع ترین علت درد ساعد مشکلات مربوط به آرنج و خصوصا آرنج تنیس بازان می باشد . یک نکته دیگر هم درد مورد آ رنج درد  این است که هم درد آرنج ممکن است مربوط به خود آرنج نباشد و درد ناحیه گردنی و خصوصا درد ریشه های C5و C6 به آن ارجاع پیدا می کند و در بسیاری از موارد درد بارزی در ناحیه گردن نداریم.

همانطور که اشاره کردم ، آرنج ممکن است منشا درد ما باشد اما ، درد خود را در بند انگشتان دست نشان دهد.و بسیاری از بیماران با احساس خشکی سفتی درد و تورم انگشتان دست مراجعه می کنند.

مهمترین علت درد آرنج استفاده بیش از حد توان از این مفصل می باشد. انجام حرکات تکراری مکرر و برداشتن اجسام سنگین و حتی شاید انجام یک کار سبک در پوزیشن خاص به راحتی می تواند منجر به صدمه به این مفصل شود.

شایعترین علل درد آرنج عبارتند از:

آرنج تنیس بازان- آرنج گلف بازان- و به عبارتی تاندونیت های اطراف آرنج که به دلیل اینکه در این گروه  های ورزشی شایع تر می باشد به این نام معروف شده است.

بورسیت آرنج- شکستگی های آرنج - ارتریت های آرنج - سندرم رادیال تانل- آرتروز مفصل آرنج- گیر افتادگی های عصب همگی از علل درد آرنج می تواند باشد.

در صورتیکه در ناحیه آرنج درد همراه با تورم یا قرمزی یا تغییر شکل ظاهری استخوان باشد یا زمانیکه علی رغم چند روز درمان ساده خانگی مثل استفاده از کیسه آب گرم درد و استراحت درد شما کاهش نمی یابد باید به پزشک متخصص طب فیزیکی مراجعه کنید.

آرنج تنیس بازان یا تنیس البو (Tennis Elbow)

آرنج تنیس بازان یک بیماری نسبتا شایع می باشد که به نظر میرسد با توجه به شیوع ان در بین خانم های خانه دار بهتر بود نام ان آرنج خانم های خانه دار نام می گرفت. تمیز کاری شدید ,  برداشتن پلاستیک میوه و استفاده از قیچی باغبانی از شایع ترین علل درد آرنج می باشد . ورم روی ارنج هم که بیماران از ان شاکی هستند عمدتا به دلیل همین ارنج تنیس بازان می باشد.‌ ما امروزه در کلنیک های طب فیزیکی مواجه هستیم و چون بیشتر بیماران از درد موضعی در ناحیه ارنج شاکی نیستند پزشک  باید در معاینه دقیق این اختلال را پیدا کند.

در بسیاری از موارد مواجهیم که بیماران با علایم درد آرنج دستشان را گچ گرفته اند، در حالی که با کمک تکنیک های نوین طب فیزیکی به راحتی درد آرنج کنترل می شود و نیاز به گچ گیری و بی حرکتی های طولانی مانند سال های گذشته وجود ندارد. انجام ورزش های آرنج که به خوبی در سایر فسمت های سایت توضیح داده شده  و توسط وکتر سپهریان به بیماران آموزش داده می شود، نقش به سزایی در درمان درد آرنج و جلوگیری از درد آرنج بدون انجام جراحی دارد.

درمان های طب فیزیکی در کلنیک پیشگام:

استفاده از مدالیتی های پیشرفته طب فیزیکی و طب سوزنی و خصوصا استفاده از ازن درمانی به عنوان یک تکنیک پیشرفته و نوین و بی ضرر در پزشکی روز دنیا ، درمان طب سوزنی الکتریکی و تزریقات تخصصی از جمله استفاده از PRP , استفاده از تکنیک های Taping ,استفاده از تکنیک های و مانورهای دستی از جمله موارد قابل ارایه در کلنیک پیشگام جهت درمان آرنج درد در موارد شایع آن می باشد. استفاده از مجموعه و ترکیب این روش ها موجب درمان درد آرنج عمده بیماران بدون انجام عمل جراحی می شود. 

دکترمحمدحسین سپهریان ( متخصص طب فیزیکی و توانبخشی)