پوکی استخوان

پوکی استخوان ، استئوپروز

 

پوکی استخوان یا استئوپروز يك بيماري بسيار خطرناك اما خاموش مي باشد. يعني شايدهمانند نامي كه از آن بر مي آيد بتواند براي بيمار خطرساز باشد و خطر آن  شكستگي مي باشد اما هيچ گونه علائم  ديگري ندارد. يعني بسياري از بيماران كه به دليل دردهاي پراكنده بدني به كلينيكهاي مختلف مراجعه مي كنند ومي پندارند كه دردآنها به دليل پوکی استخوان مي باشد تصور نادرستي است و اين بيماري به صورت مرموزي مي تواند بدون هيچ گونه علائمي پيشرفت كند تا حدي كه در اثر يك ضربه ساده  (تيروترما)  با يك زمين خوردن و حتي در موارد شديد جابجائي در بستر موجب ايجاد  شكستگي شود. بسيار مهم است كه بيماران در معرض خطر يعني كليه خانمها بعد ازسن يائسگي و آقايان بعد از سن 65 - 60 سالگي يا كسانيكه داروهاي خطرساز مانند كورتن هاي طولاني مدت يا بعضي از داروهاي ضد تشنج استفاده مي كنند يا كسانيكه مبتلا به بعضي ازبيماريهاي غددي مثل هيپرپاراتيروئيدي مي باشند بايدبه صورت پيشگيرانه درپي تشخيص زودرس  پيشگيري و درمان اين بيماري برآيند.

تشخيص اين بيماري به كمك تست تراكم استخوان (B.M.D ) مي باشد و درموارد شديد كه  %30  از تراكم استخوان كاسته شده باشد ممكن است علائمي به نفع آن در كليشه هاي معمول راديوگرافي ديده شود و معمولا براساس تراكم اندازه گيري شده  توسط  دستگاه  بيماري به 3 دسته نرمي استخوان (استئوپني)  پوکی استخوان (استئوپروز)  و پوکی استخوان شديد تقسيم مي شود و بر اساس آن توسط پزشك متخصص درمان انجام مي شود ومجددا بعد از 2 سال تراكم اندازه گيري مي شود و بعد از آن درمان ادامه مي يابد يا قطع مي شود يا تغيير در داروها ودر روشهاي درماني انجام مي شود.

همانگونه كه مي دانيد خوردن كلسيم موجود درمواد غذائي خصوصا لبنيات وهمچنين ويتامين D  موجود در نورآفتاب و بعضي مواد غذائي مي تواند در كنار تحرك جسماني از پوکی استخوان جلوگيری كند.

نكته  بسيار جالب اين است كه ظرفيت  حداكثر ميزان تراكم استخوان در سنين جواني و نوجواني به دست مي آيد و افرادي كه در دوران جواني خود تغذيه مناسب و تحرك بدني متناسبي داشته باشند در دوران پيري كمترازعوارض و مشكلات ناشي از پوكي استخوان رنج خواهند برد.

قابل ذكراست كه شكستگي هاي ناشي از پوکی استخوان معمولا درناحيه مچ دست ستون فقرات كمری و سراستخوان ران درلگن ايجاد مي شود كه شكستگي لگن به دليل خونريزي فراوان آن ميتواند تا %20 با مرگ و ميرهمراه باشد.

تحقيقات اخير نشان دهنده آن است كه مصرف خودسرانه قرص كلسيم و ويتامينD  يا تزريق آمپول  ويتامينD  بدون نظارت وتشخيص پزشك ميتواندعوارضي همچون سنگ كليه سكته مغزي وقلبي وحتي مرگ وميررادرپي داشته باشد.

ما در كلينيك طب فيزيكي و توان بخشي ساعي به شما در تشخيص  پيشگيري و درمان صحيح داروئي و غير داروئي پوکی استخوان كمك خواهيم  كرد.استفاده از ورزشهاي متناسب همچون  Extention type exs و ورزشهاي ديناميك متناسب با تراكم استخوان فرد و استفاده از ارتزهاي  مناسب مانند  W.K.O   به همراه داروهاي مورد نياز تخصصي  بخشي از درمانهاي اين مركز را شامل مي شود.