درمانهای دستی ستون فقرات یا کایروپراکتیک

درمان های دستی ستون فقرات ( مانيپولاسيون ) جهت اصلاح و تطبق ستون فقرات یا کایروپراکسی

علم درمان دستی ستون فقرات ( مانیپولاسیون ) به صورت بسيار سريعي در دنيا روبه گسترش مي باشد و در تمام نقاط دنيا از جمله آمريكا و اروپا مورد اقبال جامعه  پزشكي و مردم قرار گرفته است. پايه علم مانیپولاسیون استوار بر اين حقيقت مي باشد كه اختلالات جزئي در سيستم ستون فقرات عضلات و خصوصا اعصاب محيطي مي تواند موجب  دردهاي بسيار شديد مبهم و پراكنده در بدن شود و با اصلاح اين موارد خصوصا راستاي  ستون  فقرات مي توان به كمك دست جابجايي هاي خفيف را اصلاح كرد و لذا مسير پالسهاي الكتريكي اعصاب اصلاح شده و موجب بهبود عملكرد سيستم اسكلتي - عضلاني و بازگرداندن سلامتي به بيمار مي شود.

در روش درمان دستی ستون فقرات متخصص طب فيزيكي و توانبخشي و یا کایرو پراکتیک انحراف موجود درمهره هاي بدن را شناسايي كرده وبا انجام يك حركت ريز و سريع كه به مهره وارد مي كند آنرا به جاي صحيح خود برمي گرداند و موجب كاهش دراماتيك درد گزگز و مورمور مي شود .

روش اصلاح و تنظيم ستون فقرات به كمك دست ( مانیپولاسیون کمر ) يك روش بي خطر و بی ضرر می باشد كه اگر توسط فردمتخصص در اين زمينه انجام شود بسيار كمك كننده خواهد بود و مي تواند  بيمار در مواردي از دردهاي حاد و مزمن  كاملا رها شود. یکی از اصلی ترین کاربدهای درمان دستی ستون فقرات درمان دیسک کمر می باشد که از آن با عنوان جا اندازی هم یاد می کنند.

هرچند بسياري از افراد معتقدند كه ما كار سختي انجام نمي دهيم كه ستون فقراتمان جابجا شود اما امروزه علت بسياري از بيماريهاي ستون فقرات ايستادن و نشستن طولاني مي باشد وهمين وضعيتهاي طولاني موجب جابجايي مهره هاي پا مي شود اما فقط در طول روز يكسري گرفتگي ها و سختي ها و بعضا دردهاي  انتشاري را تجربه خواهيم كرد. با انجام درمان دستی ستون فقرات و سپس آموزش ورزش مناسب بيمار مي تواند به تمام اين دردها خاتمه دهد.

بيشترين اثردرمانهاي دستي روي کمر درد گردن درد (وهمچنين ديسك كمروگردن) سياتيك سفتي گردن سردردهاي تنشي و ميگرن مانند مي باشد.

پزشك  متخصص  طب فيزيكي  و  توان بخشي  پس ازطي دوره عمومي 7 سال  طبابت و يك  دوره 3 تا 4 ساله تخصصي به  مهارتهاي لازم جهت مانورهاي حركتي روي ستون فقرات دست مي يابد و موجب كمك در درمان بسياري از بيماريها مي شود كه حتي مدتهاست سرگردان درمراكز درماني به دنبال مداواي دردهاي خود مي باشند.

درمان دستی و کایروپراکسی از درمان های مورد تایید سازمان غذا و دارو آمریکا در درمان دیسک کمر می باشد و باید لزوما توسط پزشک متخصص آموزش دیده انجام شود.

جدیدترین هنرهای درمان دستی ستون فقرات و درمان های پیشرفته غیرجراحی مانیپولاسیون در درمان بیماری های شانه و گردن توسط دکتر سپهریان به بیماران ارایه می گردد.

دکترمحمدحسین سپهریان ( متخصص طب فیزیکی و توانبخشی)